prvého júla zlúčením Stredného odborného učilišťa (SOU) chemického, Strednej priemyselnej školy (SPŠ) Márie Curie-Sklodowskej a Stredného odborného učilišťa (SOU) textilného. Jej zriaďovateľom je Prešovský samosprávny kraj (PSK).
Myšlienka transformácie trojice škôl do jedného subjektu sa datuje už do roku 2000, kedy prišiel vtedajší odbor školstva Krajského úradu (KÚ) v Prešove s návrhom na racionalizáciu stredného školstva. "Dôvodom pre takýto krok bol klesajúci počet žiakov na všetkých troch školách. Bol tu však problém rôznych zriaďovateľov (zriaďovateľom SPŠ bol KÚ, obe učilišťa zriaďovalo ministerstvo hospodárstva, pozn. red.), ktorým chýbala ochota v tejto veci spolupracovať. Neskôr projekt odmietla Rada školy pri SPŠ M. Curie-Sklodowskej," konštatoval poverený riaditeľ ZSŠ Miloš Čičmanec (na snímke). Po tom, ako pred rokom dala rada súhlasné stanovisko, transformácia škôl dostala zelenú.
Jedným z jej aspektov je zmena profilácie školy. Tá má zabrániť ďalšiemu poklesu žiakov a pritiahnuť nových. "Postupne sa budeme orientovať na nové, atraktívnejšie odbory, ktoré budú zaujímavé nielen pre podnikateľskú sféru v tomto regióne, ale na celom Slovensku. Chémiu a textil zachováme, ale nebudú nosné. Plánujeme napríklad otvoriť školu podnikania či odbory zamerané na cestovný ruch," priblížil smerovanie školy M. Čičmanec. Priestor v učebných osnovách dostanú aj životné prostredie, železničná doprava, logistika či polygrafia. "Uvažujeme aj nad otvorením odborov, ktoré by vyhovovali študentom-športovcom. Týmto krokom by sme chceli nadviazať na tradíciu športu vo Svite a okolí," prezradil M. Čičmanec.
Modernizačné a racionalizačné kroky si však vyžiadajú aj zánik niektorých odborov, ktoré sa v škole vyučujú v súčasnosti. "Budeme musieť zrušiť odbory, ktoré sú dlho zaradené v sieti, postupne zastarávajú, či už sú to chemické, textilné alebo strojárske, pretože vývoj v týchto oblastiach ide dopredu. Máme dve možnosti - buď ich úplne vyradíme alebo upravíme učebné osnovy tak, aby vyhovovali súčasnému dopytu," dodal M. Čičmanec. Určiť, ktoré odbory to budú, by mala odborná analýza, ktorú si škola nechala vypracovať.
V takmer tridsiatich odboroch momentálne študuje približne deväťsto žiakov. "Predpokladáme, že by sa ich počet mohol stabilizovať okolo čísla sedemsto," konštatoval M. Čičmanec. S počtom študentov úzko súvisí aj stav pedagógov a nepedagogických pracovníkov. "Pedagógov samotné združenie škôl nijako neohrozí, racionalizácia si však už vyžiadala redukciu počtu nepedagogických pracovníkov, najmä z ekonomických úsekov," priblížil jeden z nepopulárnych aspektov racionalizačných opatrení M. Čičmanec.
Projekt novozriadenej ZSŠ počíta s variantom, že škola bude sídliť v budove SOU chemického a SPŠ, do konca budúceho školského roka by mal však vyučovací proces prebiehať v pôvodných priestoroch. "Uvoľnené priestory v budove SOU textilného by sme chceli ponúknuť na predaj alebo prenájom, rovnaký zámer máme aj s internátom SPŠ-ky, ktorý sa na svoj pôvodný účel už od septembra 2004 nevyužíva," uviedol M. Čičmanec. Ubytovanie študenti nájdu v Domove mládeže pri SOU textilnom. "Budovy školy a internátu tak budú pokope," dodal Čičmanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.