protipovodňovú ochranu toku potoka Ľutinka. Jej cieľom je znižovanie rizík pri stále sa opakujúcich a hroziacich povodniach v tomto regióne.
Starostovia obcí Pečovská Nová Ves, Ľutina a Olejníkov sa zišli a spoločne požiadali architekta o vypracovanie štúdie na základe ich požiadaviek a s prihliadnutím na požiadavky vodohospodárov. Práve od nich bude potrebné získať informácie o mieste plánovanej výstavby hrádze a údaje o prietokoch storočnej vody a veľkosti zátopového územia. Novoregulovaný tok potoka a priľahlé územie plánujú využiť na rekreačné účely, napríklad na kúpanie, rybolov. Na spevnených brehoch toku chcú vybudovať odpočívadlá, altánky a ohniská pre turistov využívajúcich regionálnu aj medzinárodnú cyklotrasu. Tá má viesť pozdĺž toku Ľutinky. Finančné prostriedky na realizáciu tohto diela chcú získať z európskych fondov ako partneri s vlastníkom toku Povodím Hornádu a Bodvy.
Podľa starostu Ľutiny Vladimíra Lelovského podceňovaním neustále sa opakujúcich povodní: "hrozí pre obyvateľov našich obcí a ich majetku veľké nebezpečenstvo. V Ľutine máme po ostatnej povodni veľké škody. Štrkové podložie sme zaistili, ale príde ešte jedna veľká voda a všetko spláchne." Starostka Olejníkova Eva Bartošová tvrdí, že najväčšie zátopové územie v obci je v rómskej osade. "V obci nie je miesto, kam by sme ju premiestnili. Obec obklopuje les a všade sú súkromné pozemky. Jedine smerom na Hanigovce, ale to by bolo na dlhé lakte. Najvýhodnejšie by bolo spevnenie brehov potoka," domnieva sa E. Bartošová.
Poslanci Obecného zastupiteľstva v Pečovskej Novej Vsi sa domnievajú, že veľký podiel na častých povodniach v tomto regióne má nekontrolovaný výrub stromov v okolitých lesoch. "Pýtali sa ma, kto je zodpovedný a kto kontroluje lesníkov a ich ťažbu dreva. V lese po nich ostávajú iba holoruby," povedal starosta Pečovskej Novej Vsi Jaroslav Baňas. Podobný názor má aj starostka Olejníkova. Podľa nej sú v lese zahatané a upchaté priepusty, keďže ich lesníci nečistia. "Voda potom tečie do obce," hovorí starostka. "Je nutné urobiť dôkladnú protipovodňovú ochranu. Každoročné vynakladanie štátnych prostriedkov na lokálne povodne je šafárenie s finančnými prostriedkami," myslí si V. Lelovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.