železných výstuží dopravného tunela zatopenej Mária bane pri Rožňave. Keď to totiž zlodeji kompletne vyrabujú, voda z bane nebude mať kam odtekať, vyrazí na druhej strane tunela pri Čučme, zaplaví domy a bude to mať nedozierne následky pre prírodu aj obyvateľstvo. Doteraz s tým nikto nič nerobil," hovorí predseda Gemerského baníckeho spolku Bratstvo Arpád Kavečanky.
List odoslali niekdajší baníci v pondelok. Už sa totiž nevládzu pozerať na výhovorky štátnych úradov, na laxný prístup verejnosti a nezáujmu o to, čo sa deje v blízkosti ich obydlí. Voda z bane začala vytekať pred dvomi mesiacmi. Nie však regulovane, ako to bolo v pláne, ale všetkými smermi. Oranžovo sfarbené potoky tečú dolu kopcom z dopravného tunela k hlavnej ceste medzi Rožňavou v Betliarom až do rieky Slaná. Úradníci z Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP) v Rožňave vydali rozhodnutie adresované majiteľovi dobývacích práv - Želbe Spišská Nová Ves v likvidácii, aby urobila opatrenia na sledovanie odtoku banskej vody. Správkyňa konkurznej podstaty však argumentovala, že na splnenie podmienok nie sú peniaze a proti rozhodnutiu sa odvolala.
"My sme rozhodnutie poslali na krajský úrad životného prostredia a teraz čakáme na preskúmanie, či je rozhodnutie platné, alebo nie. V druhom prípade sa konanie obnoví. V pondelok som dostal prísľub od prednostu, že rozhodnutie urýchlene preskúmajú a s výsledkom ma oboznámia," informoval o najnovších postupoch prednosta ObÚŽP v Rožňave Peter Kliment. "Neobstojí žiadne čakanie a argumenty o tom, že nie sú peniaze, alebo ľudia," rozhorčujú sa baníci. "Medzitým rozkradnú všetky železné výstuže," obávajú sa. Vo vytekajúcej banskej vode môžu byť aj škodlivé látky. Minimálne ropné, lebo v zatopenej bani ostali stroje naplnené olejmi. Vodohospodári už v týchto dňoch skúmajú jej zloženie. Sami si dali spracovať rozbor odobratých vzoriek, lebo nik iný sa doteraz neobťažoval preveriť, či do pôdy a rieky nevtekajú aj škodliviny. Banícky spolok sa do veci zainteresoval z toho dôvodu, že v jeho náplni je aj sledovanie starých banských diel a ich vplyvu na prírodu a život obyvateľov okolia. Pri objektoch Mária bane chce v budúcnosti vybudovať banícky skanzen. Peniaze naň žiada spolok aj z Maďarska, kde spolupracuje s tamojšími baníkmi. Gemerský banícky spolok má 92 členov od Revúcej až po Dobšinú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.