Spišskej Novej Vsi počas slávnostnej vernisáže. Výstavu bude prezentovať dvojica kurátorov Prof. Alexander Zakowicz (Uniwersytet Ślaski v Katowiciach) a Kazimierz Gajewski (Akademia im. Jana Dlugosza v Czestochowej).
Výstava ponúka pohľad na tatranskú fotografiu od jej vzniku v roku 1839 až po koniec prvej svetovej vojny (1918). Tatranská fotografia je v tom čase úzko spojená s rozvojom horskej turistiky a popularity Tatier ako miesta odpočinku a rekreácie. Rozmach táto fotografia zaznamenala aj v súvislosti s návštevami rôznych umelcov, maliarov, hudobníkov a spisovateľov. Podľa K. Gajewskieho Tatry boli v 19. storočí nielen poľské, ale aj uhorské, resp. slovenské. „Tatranská fotografia, to nie je iba poľská fotografia, ale aj slovenská. Je to nielen oblasť Czarny Dunajec, Nowy Targ, Nowy Sacz, ale aj Liptov, Orava, Spiš. Nemáme potrebu deliť Tatry na poľské či slovenské. Tie sú univerzálne a každý si na tejto výstave nájde to, čo ho najviac zaujíma," zdôraznil K. Gajewski.
Prvé fotografie tatranskej krajiny vznikali na najstarších fotografických aparátoch. Fotografovia museli byť veľmi zruční, keďže často ich vyvolávali priamo na mieste v horách. Navyše niektorí z nich boli amatéri, ktorí sa fotografovaniu venovali ako svojej záľube. „Priekopníkmi tatranskej fotografie boli Meletiusz Dutkiewicz v roku 1858, Marcin Olszyński v roku 1860, Walery Rzewuski v roku 1865, i Awit Szubert (senior) 1868 - maliar a fotograf. Veľkú zásluhu na rozvoji tatranskej fotografie mal maliar Walery Eliasz Radzikowski, ktorý fotografoval v Tatrách do konca svojho života. Práve týmto fotografom, ale nielen im je venovaný zborník, ktorý sme zostavili súčasne s výstavou. Obsahuje fotografie a mená všetkých, ktorí sa venovali fotografii tatranskej krajiny až do roku 1918," priblížil A. Zakowicz.
Ako ďalej uviedol, už teraz pracujú na ďalšom zborníku. „Ten rozšírime o autorov a ich diela až do začiatku II. svetovej vojny (1939). V prvom vydaní sa nachádzajú mená 250 autorov. Hneď po jeho vydaní pribudli ďalšie mená, tak sme ich zoznam museli dopĺňať do zborníka. Tatranská fotografia, to je viac ako 100-tisíc fotografií v múzeách i archívoch nielen v Poľsku, ale aj na Slovensku. Aj teraz, pri zostavovaní druhého zborníka sme požiadali o spoluprácu našich slovenských kolegov," uviedol A. Zakowicz.
Tatranská fotografia je rôznorodá a pestrá. Slúži nielen ako historický dokument, ale je cenná aj svojou umeleckou hodnotou. Navyše je prínosom aj v oblasti etnografického výskumu. Veď napríklad prvý farár v Bukovine Tatranskej tiež rád fotil. No nielen krajinu, ale aj obyvateľov tohto kraja, kostol i domy, v ktorých ľudia bývali. O tom, že fotografovanie v Tatrách malo svojich nadšencov, svedčí aj to, že po vydaní druhého zborníka sa zoznam mien všetkých autorov rozšíri na číslo tisíc.
Výstava Tatranská fotografia je spoločným poľsko-slovenským projektom. Koná sa pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja RNDr. Rudolfa Bauera. V Múzeu Spiša potrvá do konca augusta. Po krátkej prestávke na Spiš zavíta opäť v novembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.