Štátnych lesov TANAPu s kolegami z Poľska a hosťami, aby odštartovali prvý ročník súťaže Tatranská kosba.
"Je to súťaž v ručnom kosení horskej lúky. Inšpirovali sme sa u kolegov v Poľsku vlani. V rámci starostlivosti o lúčne ekosystémy sa staráme o takmer 300 hektárov lúk, väčšinu z nich však kosíme motorovými kosačkami. Práve ručné kosenie je kvalitnejšie, dajú sa dobre vykosiť aj ťažko prístupné miesta," uviedol hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel. Ako dodal, pokosenú trávu ďalej využívajú na prípravu sena a krmiva pre lesnú zver v ťažkom zimnom období.
Osemnásť súťažných družstiev pokosilo spolu jeden a pol hektára lúky. Najprv sa do nej "zahryzli" dvojice, desať najrýchlejších koscov potom čakala ešte súťaž jednotlivcov. Kosu si prišla vyskúšať aj jediná žena, Martina Dičová z Tatranskej Lomnice. "Neviem celkom, ako sa s ňou oháňať, ale skúsim to," dala sa vyprovokovať k účasti na súťaži. Medzi skúsenými chlapmi to nemala ľahké, sto metrov dlhý úsek jej napokon v závere pomohli "dotiahnuť" konkurenti - džentlmeni. "Bolo to super, ale už som vôbec nevládala, je to ťažké aj na výdrž a silu, určite by som to však nevzdala," povedala v cieli.
Medzi súťažiacimi húževnato kosil aj riaditeľ ŠL TANAPu. "Kosiť ma naučil dedo, bol gazdom, neskôr som to využil, keď som začal pracovať na ochrannom obvode v Podspádoch," priznal sa Peter Líška. Kosenie mu celkom išlo, vraj sa však zapotil viac ako v saune.
Jednoznačne najrýchlejšou dvojicou boli Poliaci Adam Pilka a Andrzej Stašel zo Zakopaného. Druhý z tandemu bol dokonca aj najrýchlejším medzi jednotlivcami. "Asi mám prax, preto som taký rýchly," zasmial sa víťaz.
Súťažné kosenie horskej lúky si chcú tatranskí lesníci zopakovať aj o rok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.