starostlivosť v gastroenterológií. Riaditeľ Marián Petko (na obr.) uviedol, že podľa zdravotných poisťovní pri gastrológií ide o prvé takéto pracovisko na Slovensku.
Jednodňová interná starostlivosť sa týka pacientov, ktorých problémy vyžadujú intenzívnejšiu liečbu, ako je ambulantná starostlivosť. Ide napríklad o podávanie infúzií pri zápaloch priedušiek, antibiotickej liečby a podobne. Liečba pacienta v jednodňovom internom stacionári môže trvať dve - tri hodiny, ale aj viac, s možnosťou do 16. hodiny. Potom pacienti odchádzajú domov. Liečba sa opakuje každý deň, priemerne trvá päť až desať dní. Riaditeľ uviedol, že pacient zaplatí iba za prvý deň takejto liečby a to 20 korún, za ďalšie už neplatí.
Interný denný stacionár v bardejovskej nemocnici má tri postele, umiestnené sú pri internom oddelení. Ich súčasťou je WC, sprcha a tiež možnosť pozerať televízor. Pacienta však na toto liečenie musí poslať lekár-špecialista. Po príchode ho ešte vyšetrí nemocničný lekár a indikuje liečbu.
Petko zdôraznil, že ide o doplnkovú liečbu, určenú hlavne pacientom, ktorým viac vyhovuje denná liečba, než by mali ležať v nemocnici: "Zákon síce povoľuje pacientovi ísť na vyšetrenie k špecialistovi bez odporúčania lekára prvého kontaktu, ale liečba v internom dennom stacionári ho potrebuje, lebo rozširovanie ciev a ďalšie úkony musí odporučiť špecialista, a pacient už dopredu musí mať urobené aj vyšetrenia."
Jednodňová starostlivosť v odbore gastroenterológia je podľa riaditeľa trendom v Európskej únii. Týka sa pacientov, ktorí potrebujú diagnostický, alebo operačný výkon: "Tento výkon sa im urobí a potom sa sledujú do 24 hodín. Keď nie sú komplikácie, odchádzajú domov. Potom už prídu len na ambulantnú kontrolu. Takto sa napríklad v Anglicku lieči až 70 percent jednoduchých operačných výkonov v oblasti gastroenterológie."
Informoval, že jednodňová gastrológia je určená napríklad na vyšetrenie hrubého čreva: "Keď sa tam nájdu polypy, tie sa hneď odoberú. Druhým výkonom je sklerotizácia varixov v pažeráku, skrátka, aby z nich nekrvácalo. Týka sa to cirhózy pečene."
Riaditeľ zdôraznil, že pacient s tým, aby sa mu výkon urobil na pracovisku jednodňovej gastroenterológie, musí súhlasiť. Ak nastanú komplikácie a je potrebná hospitalizácia, alebo operačné liečenie, prechádza buď na chirurgické, alebo interné oddelenie nemocnice. Podľa Petka je zriadenie jednodňovej gastroenterológie náročné, v prvom rade potrebuje prístrojové vybavenie a potom sociálne zázemie pre pacientov.
Na otázku, či vytvorenie jednodňových pracovísk bude znamenať pre nemocnicu aj finančnú úsporu, riaditeľ povedal, že v prvom rade pre zdravotné poisťovne: "Lebo je to pre ne lacnejšie. Tiež to môže byť prínosom pre pacienta. A pre nás to ani tak nie je úspora, skôr zisk. Lebo tieto výkony sú platené nad rámec hospitalizácie, ale poisťovne ich vykonanie musia odsúhlasiť."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.