rozčleňovacích pásov aj v okolí cesty na Popradské pleso. Ide o približne dvojkilometrový úsek, ktorým zároveň vedie modro značkovaný turistický chodník.
"Žiadame preto turistov o zvýšenú opatrnosť pri prechádzaní týmto chodníkom, mali by rešpektovať a dodržiavať pokyny pracovníkov ŠL a firmy, ktorá práce vykonáva," uviedol hovorca ŠL TANAPu Marián Šturcel.
Mechanizmy firmy, ktorá pracuje na objednávku ŠL TANAPu, začali už včera v skorých ranných hodinách odstraňovať prvé prekážajúce spadnuté stromy. Robia to s pomocou harvestera, zároveň drevnú hmotu vyvezú. "Harvester je mechanizmus, ktorý dokáže kmeň odrezať od pňa, vzápätí ho zbaviť vetví a uložiť. Jeho denný výkon je desaťnásobne vyšší, ako keby pracoval piliar s motorovou pílou a traktorom," upresnil hovorca. Dodal, že výkon harvsetera prekvapil lesníkov aj pri nedávnej práci na vytváraní protipožiarnych pásov pri ceste na Sliezsky dom. Pôvodne odhadovali, že mu to potrvá týždeň, harvester si s popadanými stromami poradil za poldruha dňa. Okrem iných výhod harvester narušuje pôdny kryt len minimálne. "Tieto stroje prišli do Tatier po novembrovej víchrici, pred mesiacom ich tu pracovalo asi štyridsať," vysvetlil M. Šturcel.
Protipožiarny pás, ktorý má tvoriť prekážku prípadnému postupujúcemu ohňu, bude mať v okolí cesty na Popradské pleso šírku približne 20 metrov, teda toľko, koľko pripúšťa Projekt protipožiarnej ochrany. O zásahu ŠL TANAPu informovali aj Správu TANAPu.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.