prechádzky po vymytom koryte rieky Ondava v katastri Svidníka totiž našiel unikát. Zrejme mamutí zub. On ani jeho priateľ Milan Štefanisko si v prvej chvíli nevedeli vysvetliť, o čo ide. Zhodli sa len v tom, že našli niečo výnimočné a keďže od amatérskych zberateľov už počuli, že sa tu našli artefakty z praveku, odhadli, že môže ísť o zub mamuta. Na povrch zeme ho s najväčšou pravdepodobnosťou vyplavila voda, ktorá si počas dlhých rokov rozšírila koryto toku.
Nálezca Peter Morjak v týchto dňoch zvažuje, komu mamutí zub zverí do opatery. „Chcel by som, aby môj nález bol použitý na ďalšie skúmanie, aby nestál niekde v kúte a nič sa s ním nerobilo." Na otázku, komu ho zverí, uviedol, že sa poinformuje a doručí ho odborníkom, aby ho podrobnejšie preskúmali. Možno aj pri ďalšom skúmaní pravekej histórie kraja pod Duklou.
Ako sme už uviedli, amatérski zberatelia tvrdia, že tento kraj nie je ani zďaleka v tomto smere prebádaný. V Podduklianskom kraji sa už mamutí zub našiel a aj ten najnovší nález potvrdzuje, že jeho praveká história nie je ešte ani zďaleka prebádaná. Zberatelia totiž okrem zubov našli aj kamenné nástroje, pravekú keramiku a ďalšie artefakty. Aj v expozícii SNM - Múzea ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku môže návštevník obdivovať unikátne archeologické nálezy. Napríklad mamutí kel aj zub nájdený v okolí Svidníka.
Podľa viacerých publikovaných zdrojov početné kostenné zvyšky mamutov sa našli v korytách Ladomirky, Ondavy a ich prítokov, presnejšie pri katastroch obcí Krajné Čierno, Ladomirová, Hrabovčík, Mestisko, Potoky a iné.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.