rodinným domom sa hovoriť ani nedá. Je to iba zlátanina poľnej cesty, na ktorej sa sem-tam nájdu kúsky asfaltu, ako pozostatku z jej výstavby v roku 1978. Od toho roku sa cesta viackrát prekopávala, keďže niektoré inžinierske siete sa k domom privádzali až po jej výstavbe. Odvtedy nebola vôbec upravovaná.
V tejto lokalite dodnes nie je zavedený ani verejný vodovod. "Vodu si berieme z vlastných studní," povedala Drahomíra Trojanovičová.
V období dažďov steká voda do suterénov rodinných domov a ničí majetok rodinám v nich bývajúcich. Na ceste sa vytvárajú veľké kaluže. Tie zabraňujú priechodu a prejazdu k príbytkom. Na tejto komunikácii mesto nerealizuje ani zimnú údržbu. Jej prejazdnosť si členovia spomínaných rodín zabezpečujú svojpomocne.
Domy susedia s veľkými montovanými halami bez odkvapových žľabov. Všetka voda zo striech hál steká na príjazdovú komunikáciu alebo na pozemok Emila Maleckého. "V čase dažďov sa topíme. Všetka voda tečie na môj pozemok. Neviete si predstaviť, čo tu máme. Ostatní sa z nás smejú a pýtajú sa, či platíme dane," povedal E. Malecký.
Obvodný úrad životného prostredia (ObÚ ŽP) v Sabinove v roku 1995 vydal rozhodnutie, ktorým nariaďuje vlastníkom oceľových prístreškov odviesť dažďovú vodu zo strechy na vlastný pozemok. "Vlastnícke vzťahy sa vo firme zmenili, nikto z nových majiteľov na seba tento záväzok neprevzal. Voda tečie ďalej do mojej záhrady. Po vydaní rozhodnutia už nikto z kompetentných zo ŽP nekontroloval jeho dodržanie," dodal E. Malecký.
So svojimi sťažnosťami a žiadosťami o opravu cesty sa viackrát obrátili na mestský úrad. "Viackrát nám prisľúbili, že sa situácia bude riešiť. Už niekoľko volebných období sa sľubuje a cesta doteraz nie je opravená," doplnila Kvetoslava Balčáková.
Keďže ústne žiadosti nepomohli, zaslali v roku 2002 žiadosť písomnú. Odpoveďou bolo, že mesto nemá finančné prostriedky na opravu cesty. V prípade vrátenia finančných prostriedkov zo Slovenského plynárenského priemyslu bude oprava cesty zahrnutá do harmonogramu opráv miestnych komunikácií.
"V tom čase sme však zaregistrovali rozsiahle opravy ciest v meste, napríklad na Ulici 17. novembra prístupovú cestu ku garážam. Vzhľadom na to, že sme už niekoľkokrát žiadali mesto o riešenie tejto situácie a na našu ostatnú žiadosť zo 7. júla minulého roku sme nedostali ani odpoveď, cítime sa maximálne diskriminovaní. Mesto ako verejný orgán sa neriadi zákonom o správnom konaní, pretože na našu žiadosť nám malo do 30 dní zaslať odpoveď," povedala rozhorčene K. Balčáková. Podľa nej neobstojí ani argument, že prístupová komunikácia vedie iba k trom rodinným domom. "My sme takisto riadni platitelia daňových poplatkov ako tí, ktorí majú domy v hustejšie obývaných častiach mesta," dodala.
O poskytnutie informácií sme požiadali vedúceho oddelenia výstavby Mestského úradu v Sabinove Jozefa Majtnera. "Manželka pána Maleckého sa bola minulý týždeň informovať u referenta na oddelení výstavby, ktorý má na starosti miestne komunikácie. Ten jej povedal, že oprava spomínanej cesty je zahrnutá do druhej etapy projektu opráv miestnych komunikácií v meste, teda pravdepodobne v roku 2006. Do prvej etapy sú zahrnuté prioritné opravy ciest, čiže tie, kde býva podstatne viac ľudí ako tam, kde je cesta dlhá sto metrov, široká desať metrov a sú tam len tri domy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.