financovania škôl v pôsobnosti mesta. Reč bude aj o nových opatreniach, ktoré začnú platiť v novom školskom roku. O ich návrhoch bude na jeseň rokovať a hlasovať mestské zastupiteľstvo. "Do konca júna sme vďaka opatreniam v podobe zrušenia a zlúčenia niektorých zariadení, redukcie učiteľov a zvýšenia počtu žiakov v triedach ušetrili 8,3 milióna korún, ale to nestačí. Financie na zvýšenie miezd pre učiteľov nie je doriešené a teraz je jasné len to, že do novembra by sme s platmi nemali mať problémy," uviedol v tejto súvislosti.
Pripomenul tiež, že pri prenesených kompetenciách majú deficit 20 a pri originálnych 10 miliónov korún, a teda ďalšie opatrenia sú nevyhnutné. Problémom podľa Benča je aj fakt, že tok financií na prevádzku škôl dostáva mesto zálohove a chýbajúce zdroje musia doplniť zo svojho rozpočtu. Podľa koncepcie na fungovanie škôl majú samosprávy doplácať 5 percent zo svojho rozpočtu, čo pre Prešov znamená zhruba 18 miliónov korún.
Na našu otázku, či predpokladá ďalšiu redukciu škôl, reagoval: "Budeme musieť robiť ďalšie opatrenia. Možno aj tvrdšie a ani rušenie alebo zlučovanie škôl nie je vylúčené. Také odporúčanie sme dostali aj na rokovaní s ministrom financií. Vraj si nedostatok zdrojov máme vykryť príjmami z daní, alebo redukovať zariadenia a prenajímať ich na podnikateľské účely."
Dnešné zasadnutie komisie sa teda bude zoberať najmä otázkou financovania škôl, ale aj dostupnosťou žiakov k fungujúcim vzdelávacím inštitúciám. Zároveň navrhnú varianty opatrení.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.