zákonodarcom Slovenskej republiky, sa zatiaľ nestretla s úspechom. Ešte minulý rok vypracoval náčelník Mestskej polície v Rožňave Ernest Schuller návrh doplnenia zákona 223/2001 v paragrafe 19, odseku 3, písmena f tak, aby zamedzoval výkup nielen farebných kovov, ale aj iného kovového odpadu, pochádzajúceho z uzáverov kanalizačných vpustí, vodomerných šácht, kontrolných šácht inžinierskych sietí a iných verejne prevádzkovaných priehlbní. Tie by mali možnosť zberne vykupovať len od správcov, od ktorých spomínané zariadenia pochádzajú, alebo podnikateľských subjektov pracujúcich s nimi na zmluvnom základe.
"Tento návrh je jediná možná alternatíva, ako zabrániť krádežiam týchto poklopov. Keď ich nebude mať kto kupovať, nebudú sa ani kradnúť," premýšľa E. Schuller a zároveň dodáva, že do dnešného dňa sa v spomenutej veci nič neudialo.
Jedným zo zainteresovaných je aj primátor Rožňavy František Kardoš, ktorý je ako hlava mesta priamo zodpovedný za riešenie tohto život znepríjemňujúceho fenoménu. "V čase, keď sme s návrhom doplnenia zákona prišli, bolo krátko po novele zákona, ktorý toto rieši. Náš návrh mal ísť do druhého kola. Kde to ostalo visieť, to vám dnes neviem povedať," povedal F. Kardoš. Možnosť, ako nahradiť chýbajúce poklopy, však je a vie o nej aj rožňavská samospráva. Istá košická firma totiž prišla s poklopmi z epoxidovej živice, ktoré majú certifikát, skúšky, nosnosť takmer dvadsať ton a na rozdiel od liatinových sú o polovicu lacnejšie. "Áno, o týchto poklopoch vieme, no mesto na ne nemá aj tak peniaze. Okrem toho mesto je vlastníkom len niekoľkých kanalizačných poklopov, väčšinou ide o kanalizačné vpuste. Majiteľom ostatných sú plynárne a vo veľkej miere vodárne. Starať sa o ne majú oni," tvrdí primátor Rožňavy.
Východoslovenské vodárne a kanalizácie, a. s., Závod Rožňava v zastúpení riaditeľom Stanislavom Prcúchom sa zodpovednosti za kanalizačné poklopy nevzdávajú. "Každý podnet od občanov či polície riešime okamžite. Na sklade poklopy máme a dopĺňame ich hneď, ako nám niekto oznámi, že zmizli. V trávnatých porastoch sme ich nahradili betónovými. Menšie poklopy, ktoré objednávame, dodáme na miesto v priebehu dvoch, troch dní. Za tú dobu miesto viditeľne označíme, aby sa nik nezranil, alebo tam nepadlo auto," vysvetľuje riaditeľ Prcúch. Podľa jeho slov sa škody za ukradnuté poklopy šplhajú rádovo na niekoľko desiatok tisíc korún. O epoxidových poklopoch vedia aj vodári, no táto téma je" premetom rokovania celého východoslovenského podniku, kde sa ich možné využitie momentálne rieši," uviedol Stanislav Prcúch.
Vyzerá to teda tak, že jediné kanály, ktoré dnes nemajú poklopy, patria mestu. To problém riešiť nemôže, pretože na to nemá financie. Ostáva teda dúfať, že sa ľady s návrhom zmeny zákona pohnú, respektíve, že sa pohnú kompetentní, zodpovední za chod mesta a vo vláde pourgujú to, čo nedá spať nejednému obyvateľovi či motoristovi v meste.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.