Slovinsku. Podľa informácie hovorcu ministerstva Juraja Tomagu v posledných mesiacoch narástol počet prípadov podvedených slovenských robotníkov.
Ministerstvo zahraničných vecí aj zastupiteľstvo v Ľubľane eviduje najmenej 170 podnetov. Zväčša ide o prácu v oblasti stavebníctva, ale odozvy sa objavujú aj v iných profesiách. Minimálne spomínanému počtu zamestnancov tamojších firiem sa stalo, že za svoju prácu nedostali dohodnutú mzdu, často zostali bez ubytovania a ich pracovné zmluvy sprostredkovatelia v Slovinsku oficiálne nezaregistrovali.
Zaujímali sme sa, či podobné podnety eviduje aj prešovský Úrad práce sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), oddelenie služieb Eures. "Nie, tento rok nemáme žiadne podnety, ale v minulom roku ich bolo niekoľko. Klienti sa s nami kontaktovali len ústne, písomný podnet nemáme. Upozornili nás, že sa v Slovinsku rozmohli nekorektné praktiky v oblasti zamestnávania a že o prácu v tejto krajine už nemajú záujem. Ich skúsenosti boli také, že nedostali mzdu načas, alebo vôbec, ubytovacie podmienky boli horšie, ako ponúkali sprostredkovatelia a podobne," reagovala vedúca oddelenia Eures ÚPSVaR Jana Kučová.
Nečudovala sa, že nemajú od klientov viac ohlasov. Podľa jej slov cez ich sieť sú pracovné ponuky overené cez kolegov v Slovinsku. "Dôveryhodnosť zamestnávateľa je stále otázna. Klientovi nemôžeme zaručiť, že dodrží všetky podmienky. Horšie je, keď ich nedodržiava sprostredkovateľ. Priebežne si robíme prieskum, u ktorých zamestnávateľov sa vyskytli problémy. Ak sa cez výpovede klientov aj poradcov Eures v zahraničí potvrdí nekorektnosť, tak s nimi prerušíme kontakty," dodala.
Aby sme ostali pri Slovinsku, podľa J. Tomagu v tejto krajine oficiálne pracuje 1 600 Slovákov. Miestne firmy tlmočili všeobecnú spokojnosť so slovenskými občanmi, ktorí sú tam zamestnaní cez dôveryhodné agentúry.
Zdá sa teda, že problém bude najmä na strane neserióznych sprostredkovateľských agentúr. Zlé skúsenosti majú našinci nielen v Slovinsku, ale aj v mnohých ďalších krajinách. Mnohí sa nechali nevedomky oklamať a tvrdo doplatili.
Ako si však môže človek overiť, či je agentúra spoľahlivá? Iste, cesta existuje, ak si na stránke www.upsvar.sk uchádzač overí zoznam agentúr, ktorým Ústredie ÚPSVaR SR udelilo licenciu. Tá však zjavne nezaručuje aj ich dôveryhodnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.