Projekt potrvá dva roky a finančne ich podporila Karpatská nadácia sumou 60-tisíc amerických dolárov. "Projekt je zameraný na podporu rozvoja cestovného ruchu v oblasti aktívnych letných a zimných športov ako je cykloturistika, turistika, bežky a skalolezenie. Je netradičný v tomto regióne a konkrétnymi produktmi mimo vyznačenia trás budú komplexné balíky služieb," konkretizovala zámery koordinátorka projektu a štatutárka Kostitrasu Viera Štupáková. Dodala, že priebežne budú mapovať hustú sieť lesných chodníkov a ciest typických pre toto teritórium. Plánujú pokryť celé územie Slanských vrchov, čo je 77-tisíc hektárov. Z tisíc kilometrov trás vyznačia minimálne 200 km cykloturistických a 150 km bežeckých trás priamo v teréne.
Nie je to priveľké sústo pre jedno združenie? "Nie sme sami. Do projektu s nami vstúpili regionálne združenia obcí, ako je Sigordské združenie, Združenie Slanské vrchy Východ a Kecerovsko-Slanecké združenie. Ide zhruba o 62 obcí a za 40 dní trvania projektu sme už absolvovali tri stretnutia so
starostami, podnikateľmi a lesnými správami Slanec, Svinica, Prešov a Vranov nad Topľou," reagovala V. Štupáková. Zdôraznila, že ocenili podporu generálneho riaditeľa š. p. Lesy SR v Banskej Bystrici, ktorý im otvoril cestu na diskusiu s lesnými správami. Tie totiž, rovnako ako poľovnícke združenia, neradi vidia v lesoch organizované turistické skupiny, nehovoriac o cyklistoch. "Rokovania nie sú jednoduché, ani bez problémov. Najmä poľovníci nie sú nadšení, ale dá sa s nimi rozumne dohodnúť," dodal ďalší z aktivistov, lesný expert a v súčasnosti správca košických mestských lesov Peter Šiška.
Chceli sme sa dozvedieť viac aj o spomínanom balíku služieb." Ide o to, že keď sa zorganizuje cyklozájazd na vyznačené trasy chceme, aby mali účastníci svojho sprievodcu, dostatok informácií cez katalóg, ktorý plánujeme vydať aj možnosť krátkodobého ubytovania. To je trend, ktorým sa chceme uberať." Podľa V. Štupákovej pre lepšiu informovanosť záujemcov mienia priebežne aktualizovať stránku www.slanskevrchy.sk, vydať katalóg, ale aj atraktívne vyznačiť trasy. Keďže už majú zlé skúsenosti z predchádzajúcich projektov, tentoraz zvolia trvácnejšie materiály. Pousilujú sa ich ozvláštniť tak, aby charakterizovali miestne zaujímavosti, či reálie z histórie o konkrétnom území. Nebudú tam chýbať ani oddychové miesta, či upravené studničky.
Riaditeľka Karpatskej nadácie Laura Dittel ich plán považuje za reálny a preto ho aj podporovala. "Dôverujem tomuto tímu ľudí a viem, že projekt dovedú do konca. Pre mňa osobne bolo podstatné aj to, že sa tu prejaví komunitný aspekt, teda že do činností zapoja aj miestnych ľudí a organizácie," poznamenala L. Dittel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.