tlačovej besede vedúca odboru kultúry Úradu PSK Eva Arvayová (na snímke). Zároveň dodala, že zo všetkých samosprávnych krajov, dáva PSK najviac peňazí do kultúry a v kultúre pracuje aj najviac ľudí. "Väčšina z peňazí však ide na mzdy a len časť na činnosť, preto si musia zháňať financie vlastnou aktivitou, z fondov, nadácií a projektov," uviedla.
Podľa jej slov sa päť projektov v rámci programu Phare začalo realizovať v minulom roku. Ide o aktivitu Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku, Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou, Podtatranského osvetového strediska v Poprade, Vihorlatského múzea v Humennom a Hornošarišského osvetového strediska v Bardejove. Uskutočňujú sa tiež dva ďalšie projekty z programu Základná infraštruktúra. Jeden sa týka osvetového strediska vo Svidníku. Je to projekt remeselných dielní, ktorý je zameraný aj na modernizáciu energetických zariadení. Prišlo naň takmer 8 miliónov korún. Druhým je iniciatíva Knižnice D. Gutgesela v Bardejove, kde získali vyše 2,5 milióna Sk. V programe Základná infraštruktúra sú v hodnotení ešte ďalšie dva projekty, pripravila ich Šarišská galéria v Prešove a Podduklianska knižnica vo Svidníku.
V rámci iniciatívy Interreg uspeli dva kultúrne projekty. Konkrétne projekt múzea v Kežmarku pod názvom Fotografia tatranského regiónu. Bude sa uskutočňovať v spolupráci s poľským partnerom. Získali naň 400-tisíc Sk. Druhý spracovala Hvezdáreň a planetárium v Prešove pod názvom Postavíme mosty z hviezd. Dostala naň 1,7 milióna Sk. Kultúrne inštitúcie PSK boli úspešné aj v programe Susedstvo Maďarsko-Ukrajina. Tu ide o dva projekty. Prvý spracovalo Divadlo Alexandra Duchnoviča v Prešove. Nazýva sa Mosty Karpát a je zameraný na výmenu divadelných produkcií s partnerským divadlom v Užhorode. Ide o sumu 2,6 milióna Sk. Druhým je projekt Podduklianskeho osvetového strediska vo Svidníku, ktoré na medzinárodný dom remesiel a kultúry žiadalo 2 milióny korún. Cez Interreg sa pripravujú aj investičné projekty. Šarišské múzeum v Bardejove žiada na obnovu a propagáciu kultúrneho dedičstva slovensko-poľského pohraničia 16 miliónov a Vihorlatská hvezdáreň v Humennom na projekt medzinárodnej spolupráce 11 miliónov korún.
Arvayová dodala, že organizácie PSK získavajú financie aj cez fondy ministerstva kultúry. Keďže sama je členom hodnotiacej komisie pre múzeá a galérie, uviedla, že zo sumy 5,5 milióna Sk na tento rok až jedna štvrtina z nich príde do Prešovského kraja. "Mnohé kultúrne organizácie sa spoliehajú na sponzorské dary. Najviac sa v tomto smere darí knižniciam," uviedla. Spomenula zároveň aktivity, ktoré sa už plnia. Podarilo sa zachrániť náš najstarší a najvzácnejší kostolík z Mikulášovej, ktorý sa nanovo stavia v skanzene v Bardejovských Kúpeľoch. "V súčasnosti prebiehajú práce na vonkajších úpravách, na výrobe lavíc a na ikonostase. Robí sa presná kopia jedného." Spomenula aj rekonštrukčné práce na Hvezdárni v Roztokoch a opravu strechy Divadla Jonáša Záborského (DJZ) v Prešove: "PSK našlo prostriedky na dofinancovanie. Teda, k 6 miliónom, ktoré sme získali od U. S. Steelu, sa dodalo ešte 2,8 milióna. To preto, aby nám pri dažďoch do divadla nemuselo tiecť."
Pri DJZ Arvayová spomenula aj poslancami schválenú koncepciu kultúry. Povedala, že najviac sa uvádza do života v DJZ: "Zmenilo sa na jednosúborové divadlo. Orchester nemá stálych členov. Znížil sa počet zamestnancov zo 197 na 144. Pre záchranu divadla sa urobilo maximum. Ak počítame, že finančné prostriedky, ktoré divadlo dostávalo, mu zostanú, tak budú mať aj na výrobu inscenácií." Zároveň pripomenula to, že ak niekto povie, že v DJZ už nebude opereta, tak to nie je pravda. Pochválila súčasne návštevnosť v poslednom polroku: "Je to možno tým, že v repertoári majú Báthoryčku, Edith a Marlene, lebo sú to práve muzikály, ktoré dnes sú pre divákov lákadlom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.