majú totiž v žatve poriadny časový sklz. V Poľnohospodárskom družstve (PD) Čingov Smižany mali vlani v takomto čase už dávno obilie pod strechou. Tohto roku ešte na poli čakajú desiatky hektárov obilovín.
"Počasie nás veru poriadne trápi. Tohto roku sme mali vysiatych 720 hektárov husto siatych obilovín. Pestujeme predovšetkým pšenicu a jačmeň, no máme aj raž a ovos. Zožať sme však doposiaľ stihli len 540 hektárov. Inokedy by sme už mali všetko dávno pozbierané. Tohtoročné počasie nás ale veľmi brzdí," povedal hlavný ekonóm PD Čingov Ján Uhliar.
Na smižianske polia vyšli kombajny prvýkrát v posledný júlový deň. Za priaznivých poveternostných podmienok by žatvu končili o desať až štrnásť dní. Teraz ešte musia pozbierať 180 hektárov obilia.
Studené a upršané leto sa podpísalo aj pod horšie výnosy. "Všetko nasvedčuje tomu, že tohtoročné výnosy budú nižšie približne o 10-percent ako vlani. Očakávame úrodu zhruba štyri tony z hektára. Minulý rok bol totiž klimaticky priaznivejší. Obišiel sa napríklad bez krupobitia, ktoré sme zažili tohto roku tesne pred ukončením dozrievania. Bola to pamätná noc, kedy ľadovec padal tri, či štyrikrát za noc," vysvetlil Ing. J. Uhliar.
Podľa odborníkov, za takýchto podmienok nemožno očakávať ani dobrú kvalitu obilovín. Ako povedal vedúci Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP) v Spišských Vlachoch Ing. Eugen Pavlík, august bol mimoriadne bohatý na zrážky. Ako vyplýva z ich meraní, doposiaľ v tomto mesiaci spadlo 150 milimetrov zrážok. Mesačný priemer na toto obdobie je však len 80 až 90 milimetrov. To sa odráža jednak v omeškanej žatve, ako aj v zhoršenej kvalite plodín. "Mnohé spišské družstvá majú takmer celú úrodu ešte na poliach. A keďže bez dažďa vydrží maximálne tri dni, je ťažké pozbierať úrodu. Mnohé klasy už černejú, čo nie je dobré," povedal vedúci ÚKSUP.
Následky týchto nepriaznivých podmienok budú poľnohospodári znášať aj pri budúcom obchodovaní s obilninami. V PD Čingov už mali odbyt do určitej miery nasmerovaný, avšak počasie im ho vraj skomplikovalo. Niektoré zámery im teda pravdepodobne nevyjdú.
Navyše sú poľnohospodári nespokojní s aktuálnymi cenami za dopestované obilie. "Cenami ako je dvetisíc, či dvetisícpäťsto korún za tonu sme doslova znechutení. V iných krajinách Európskej únie je cena za tonu dvojnásobná. Oni však majú intervenčné a garančné ceny. My sme však ešte len v prechodnom období, a tak na ne nemáme nárok," opísal problémy spišských poľnohospodárov smižiansky ekonóm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.