dožinkovej slávnosti. Skupina 33 Slovákov sa preto už v sobotu vybrala na návštevu k našim severným susedom.
Nosnou časťou návštevy bola už spomínaná slávnosť v otvorenej prírode, ktorá má v Poľsku silnú tradíciu. „Začalo sa to už spolu so vznikom roľníctva. Keď sa skončila žatva, ďakovalo sa Bohu za to, že sa dobre urodilo. A po ťažkej práci sa chceli aj ľudia trochu zabaviť," priblížil Eugeniusz Markiewicz, hlavný iniciátor olcnavsko-choczského patrnerstva. Prostredie miesta dotváralo množstvo pripravených scén, ktoré pred domami obyvateľov Choczu znázorňovali pracujúcich roľníkov a proces žatvy.
Dožinkový program otvorila svätá omša. Symbol vďaky za úrodu na nej predstavovali vence a chleby z 12 dedín choczského okresu. Okrem jeho obyvateľov a Olcnavčanov sa slávnosti zúčastnili aj zástupcovia z Lotyšska a Nemecka, ktorí s Choczom udržiavajú partnerstvo podobne ako Olcnava. Po omši mali Poliaci pre účastníkov dožiniek pripravené rôzne vystúpenia. Pred nimi však dostali priestor samotní hostia z Olcnavy, ktorí sa nadšenému obecenstvu predviedli s dvomi slovenskými ľudovými piesňami a jednou poľskou.
Olcnava a Chocz majú za sebou už viacero spoločných akcií. Ako nám potvrdil starosta Olcnavy Peter Horváth, hlavným tvorcom tejto družby bol Eugeniusz Markiewicz. „Pán Geňo pracoval v Gizalkach, ktoré spolupracovali so Spišskými Vlachami. Keď odišiel pracovať do Choczu, chcel nadviazať spoluprácu s ďalšími obcami. Na popud Jaroslava Neupavera zo Spišských Vlách prišlo na Olcnavu. Do oka sme si padli už po prvom telefonáte," priblížil vznik družby P. Horváth.
Na dožinkových slávnostiach sa stretli už minulý rok, kedy sa v Poľsku predviedol aj olcnavský folklórny súbor. Tento rok sa už stihli konať dva výmenné pobyty detí. Začiatkom letných prázdnin strávili deti z Olcnavy týždeň v zahraničí, následne po tom prišli poľské deti na Slovensko.
Olcnava, rovnako ako Chocz, vidí v tejto slovensko-poľskej spolupráci prínos. „Obe strany sa navzájom spoznávajú. Poliaci spoznávajú Slovákov a my zase ich," povedal P. Horváth. Rovnaký názor má aj starosta Choczu Marian Wielgosik. „Stretávame nových ľudí, spoznávame novú krajinu, nadobúdame ďalšie známosti. Naše rodiská sú rôzne, a preto si môžeme brať zo seba navzájom príklad. My sa učíme od vás a Slováci sa môžu niečo naučiť zase od nás. V tejto spolupráci chceme pokračovať, ba dokonca ju aj rozširovať," doplnil M. Wielgosik.
Po dožinkových slávnostiach v Poľsku je teda na rade Olcnava, aby na Slovensku obyvateľov Choczu prijala. „Budeme veľmi radi, keď ich u nás privítame. Už sme však spolu hovorili aj o garantových schémach, v rámci ktorých by sme mali uzatvárať dohody s Ukrajinou. Poliaci s ňou už majú vytvorenú dohodu a my sa o jej vytvorenie budeme tiež snažiť. Je teda dosť možné, že najbližšie, keď sa stretneme, bude to v Ukrajine," priblížil ďalšiu spoluprácu P. Horváth.
Autor: Ľubomíra Pendráková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.