rodiny Müllerovej na cintoríne v Rožňave. Zosnulý pán Müller bol nielen dlhoročným riaditeľom závodu bane v Rožňave, ale aj projektantom budovy banského múzea. Pietny akt sa pri jeho hrobe vykonal preto, lebo baníci v tomto meste dodnes nemajú pamätník, pri ktorom by si uctili svoj deň i ťažkú prácu.
"Rožňava bola vybudovaná práve z titulu baníctva. Celá jej sláva, ktorá existuje od prvých počiatkov tohto mesta je spojená práve s baníctvom. Chceli sme postaviť v tomto meste pamätník baníckej práce, no žiaľ, zatiaľ sa nám to kvôli nedostatku finančných prostriedkov nepodarilo. Prísľub sme už dostali z grantových fondov, dúfam, že v budúcnosti už bude pamätník postavený na námestí v Rožňave," uviedol Arpád Kavečanky z Gemerského baníckeho spolku Bratstvo. Na to, aby mohli baníci vzdať hold svojej práci, požiadali rodinu pána Müllera žijúcu v Maďarsku, aby mohli položiť veniec práve k jeho hrobu. Sobotňajší dátum tak spojili s baníckym dňom, ktorý pripadá na deviaty september. Vzhľadom na to, že sa v tento deň konajú celoštátne oslavy, pietna spomienka v Rožňave sa uskutočnila o týždeň skôr.
"Gemerský banícky spolok Bratstvo má v dnešnej dobe 93 členov. Dnes ( v sobotu pozn. redakcie) budeme mať aj slávnostnú schôdzu pri príležitosti dňa baníkov a súčasne privítame účastníkov druhého ročníka pochodu Po stopách baníctva, ktorý sa koná na trase z Nižnej Slanej do Rožňavy," povedal Arpád Kavečanky. Baníci bilancovali pri kolene pečenom na banícky spôsob, guláši a vychladenom pivku. Dobrota, o ktorej A. Kavečanky s úsmevom poznamenal, že je jedlom síce chudobným, ale o to chutnejším, len tak zmizla z dreveného "palárika". Na oslave sa zúčastnil aj primátor mesta Rožňava František Kardoš, ktorý tiež neodolal voňavej pochúťke a odkrajovali si spolu s ostatnými prítomnými.
V pozitívnom bilancovaní uplynulého roka sa ocitol projekt na vybudovanie baníckeho skanzenu v Mária bani a projekt na financovanie už spomínaného pamätníka baníckej práce. V budúcnosti majú členovia Gemerského baníckeho spolku Bratstvo v Rožňave v pláne zdokumentovať históriu baníctva nielen v meste, ale aj v jeho okolí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.