Legislatívny predpis hovorí o tom, že čas na prednostné ošetrenie by nemal prekročiť štvrtinu ordinačných hodín lekára. No a potom je tu ešte výška poplatku. V návrhu sa hovorí o rozpätí 100 až 500 korún, ale práve výšku taxy by mal schváliť samosprávny kraj.
Ani v jednej z prešovských ambulancií sme sa zatiaľ s vyberaním nových poplatkov nestretli a nenašli sme o tom ani oznamy. Zaujali nás však reakcie pacientov. "Ja si myslím, že je to dobrý nápad. Keď budem potrebovať ošetrenie, aspoň nebudem musieť v čakárňach strácať čas," mieni mladý muž Michal. Iný názor mala žena v strednom veku, Mária. "Som proti. Považujem za nehoráznosť, ak povyšujeme peniaze a ľudí čo ich majú, nad princíp rovnakého práva na zdravotnú starostlivosť. Väčšina z nás má nízke príjmy a keď ochorejú, ledva nám ostane na doplatky k liekom a nie ešte aby sa objednávali za peniaze. Mňa to až uráža. Mám sa cítiť menejcenná len preto, že nemám peniaze navyše na poplatky? To ešte aj na zdravie bude mať nárok len elita?"
Zaujímalo nás ako sa novinka uplatní v praxi, či už lekári požiadali o súhlas na vyberanie poplatkov a v akej výške. Oslovili sme preto vedúceho odboru zdravotníctva na Prešovskom samosprávnom kraji, Andreja Begu. "Pokiaľ viem, zatiaľ evidujeme len tri žiadosti. V jednom prípade bol návrh na poplatok vo výške 300 korún. Požiadal som o stanovisko Asociáciu súkromných lekárov aj Slovenskú lekársku komoru, ale zatiaľ sme neurobili závery. Predpokladám, že do konca tohto týždňa budeme mať spracovanú smernicu pre región, ale lekári budú tiež potrebovať pri zmene ordinačných hodín, teda na to prednostné ošetrenie, súhlas aj od samosprávy v mieste pôsobenia," reagoval A. Bega (na snímke). Neskrýval, že najmä v prípade špecialistov, ako sú napríklad chirurgovia, bude nutné stanoviť isté pravidlá, aby prednostne objednaný pacient neodsunul z poradia akútny prípad, čo sa napokon môže stať aj v ambulancii praktického lekára. "Podľa môjho názoru by nemali byť poplatky vyššie ako 200-300 korún," dodal šéf odboru zdravotníctva.
Na názor sme sa pýtali aj lekárov. Konkrétne prezidenta Regionálnej lekárskej komory Mikuláša Buzga. "Diskutovali sme v komore, ako naplniť tento predpis. Sám som v rozpakoch, lebo ide o intímnu dohodu medzi pacientom a lekárom. Vieme, že tu ľudia majú málo peňazí a nebudú ochotní platiť, ale nenašli sme ani zhodu názorov v tom, ako predpis v praxi vykonávať z hľadiska ordinačných hodín. Neviem, či to bude vždy niekoľko minút z každej hodiny. Skrátka, ešte sme sa nedohodli. Isté je, že každý lekár sa bude sám rozhodovať medzi prijatím objednaného pacienta alebo akútneho a bude neustále v strese. To je tiež ukážka toho, ako v mnohých predpisoch novej legislatívy blúdime, ale v konečnom dôsledku musíme prevziať zodpovednosť."
Isté teda nie je ani to, či lekári špecialisti vzhľadom na vlastné diagnostické prístroje v ambulanciách nebudú žiadať vyššie poplatky ako praktickí lekári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.