Keď si jedného dňa českí turisti všimli v múzeu v Tatranskej Lomnici lendacký kroj, zisťovali, či sa ešte dá aj nosiť a kde by si ho mohli vyskúšať. Informácia sa dostala do uší Lendačanky Heleny Gallikovej, nadšenkyne ľudových tradícií. Začala snívať o vlastnom múzeu.
"Keď som po materskej dovolenke hľadala prácu, po konzultácii na úrade práce som pochopila, že projekt múzea nie je zlý nápad. Trvalo však dva roky, kým sa ho podarilo premeniť na skutočnosť," povedala šéfka občianskeho združenia Múzeum ľudovej kultúry H. Galliková. Nadšenie ani exponáty nechýbali, dôležité však bolo pozháňať financie. Napokon pomohla karpatská nadácia, úrad vlády i obec. "Keď v našom susedstve búrali jednu drevenicu, naše OZ si od obce vzalo pôžičku na jej kúpu a úpravu pre potreby múzea. Teraz v nej máme vystavené krosná na tkanie, plánujeme, že tam budeme tkať koberce," upresnila Helena Galliková. Ako dodala, v múzeu sa návštevníci majú možnosť zoznámiť s tradičnými súčasťami ľudového odevu, vyskúšať si serdaky a portky, spoznať spôsob bývania v dreveniciach. Turisti, ktorí do obce zavítajú, sú vytvorením múzea nadšení.
Iniciatívu privítal aj obecný úrad. "Ak chceme v budúcnosti hovoriť o rozvoji cestovného ruchu, musíme preň vytvoriť podmienky. Toto je jeden zo základných krokov," povedala prednostka obecného úradu v Lendaku Justína Galliková. Zhoda priezvisk so šéfkou občianskeho združenia je, ako sme sa dozvedeli, čiste náhodná, nie sú v príbuzenskom vzťahu.
Ako dodala prednostka, v obci ešte chýba dobudovanie základnej infraštruktúry. Limitom sú financie, ale potenciál na rozvoj má. "Vďaka múzeu máme istotu, že tradície, na ktoré sme hrdí, nezaniknú," dodala prednostka.
Autor: kim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.