Podhradie (okres Levoča).
No nielen jemu. Už ako názov napovedá, publikácia zachytáva najvýznamnejšie slovenské kultúrno historické pamiatky a lokality, ktoré sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Na stosedemnástich stranách tu kolektív autorov približuje štyri slovenské lokality starobylé banské mesto Banskú Štiavnicu, najzachovalejší a najucelenejší urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb obec Vlkolínec, mesto Bardejov so svojou mestskou pamiatkovou rezerváciou a Spišské Podhradie s jeho mestskou časťou Spišskou Kapitulou, Spišský hrad a stredoveký kostol v neďalekej obci Žehra.
Podľa slov primátora mesta Spišské Podhradie Ing. Františka Slebodníka sa publikáciu v piatich jazykových mutáciách, podarilo vydať najmä vďaka prostriedkom z Európskej únie. Ide o financie v rámci projektu grantovej schémy rozvoja cestovného ruchu z dielne Ministerstva hospodárstva SR a Delegácie Európskej komisie v Slovenskej republike v zastúpení Národnej agentúry pre rozvoj malého a stredného podnikania. Ako nám priblížil zástupca primátora mesta Ing. František Pravlík, všetky štyri zastúpené mestá sa spolupodieľali na jej financovaní. "Z mestského rozpočtu sme vyčlenili 90-tisíc korún. Vydanie knihy predstavovalo celkový náklad 10 268 kusov. Kniha však slúži len pre reprezentačné účely, napr. ako prezent pre návštevníkov mesta. Nie je voľne dostupná a je nepredajná. Ide v poradí o tretiu publikáciu o Spišskom Podhradí a jeho okolí, ktorá má rozsiahlejší charakter," dodal F. Pravlík.
Kniha nielen v písomnej podobe, ale aj prostredníctvom bohatej obrazovej dokumentácie zachytáva región Spiša, ktorý sa vyznačuje mimoriadnou koncentráciou pamiatok z obdobia gotiky ako aj prírodnými krásami. Mesto Spišské Podhradie vzniklo ako podhradská osada pod Spišským hradom pred viac ako deväťsto rokmi. Až do druhej svetovej vojny bolo mestom s prevahou remesiel. Vari najznámejší z nich boli výrobcovia spišských párkov. Začiatkom 15. storočia sa mesto stalo súčasťou zálohu šestnástich spišských miest tzv. poľského zálohu a tento stav trval 360 rokov. Mesto sa môže pochváliť barokovým Mariánskym stĺpom z roku 1726 (toho času v rekonštrukcii), oltárnym obrazom levočského maliara Jozefa Czauczika i synagógou. Osobitou kapitolou je cirkevné mestečko zo stredoveku, sídlo Spišského biskupstva Spišská Kapitula so svojími kultúrnymi pamiatkami, Spišský hrad i unikátny kostolík zvnútra celý pomaľovaný freskami (najstaršie sú z 13. storočia) v Žehre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.