jarmoku predstavil vyše sto odrôd "druhého slovenského chleba", ale aj ochutnávku zemiakových špecialít a atraktívne súťaže.
"Spiš je tradičnou oblasťou, kde sa pestujú zemiaky. Priamo u nás v meste pôsobí viacero firiem i pestovateľov. Máme tu kvalifikovaných odborníkov, preto je aj cieľom tejto akcie priniesť malým farmárom nové poznatky, aby tradícia pestovania zemiakov nezanikla," povedal primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak.
Zemiaky a problémy pri ich pestovaní, šľachtení, uskladňovaní - to boli hlavné témy debát odborníkov. "Ešte nemáme pozbieranú úradu, nevieme teda zhodnotiť, aká bola sezóna. Ale je fakt, že oproti minulým rokom sme posadili zemiaky na ploche menšej zhruba o 40 percent. Dôvod? Nízke odbytové ceny a teda slabá efektívnosť výroby," povedal predseda poľnohospodárskeho družstva v Mlynici Ľudovít Dorko. Klasický problém krádeží úrody sa tento rok výrazne neprejavil. "Našťastie, máme už farmársky zákon, denne polia strážime. Je to účinné, aj keď nákladné," dodal Ľ. Dorko.
Zemiakársky jarmok ako výborný zdroj nových poznatkov z oblasti šľachtenia, výskumu i pestovania pochválil aj šéf Slovenského zemiakárskeho zväzu Viliam Bezák. "Je smutné, že spotreba zemiakov klesá. Kedysi za rok jeden človek minul viac ako sto kíl zemiakov. Ľudia zabúdajú, že sú najväčším zdrojom vitamínu C, nehovoriac o ďalších pozitívach," povedal V. Bezák.
Z jarmoku vyšli víťazne v súťaži miss odroda zemiaky Picasso, obhájili tak svoje vlaňajšie víťazstvo. Z pestovateľov bol najúspešnejší Slavomír Eliáš zo Spišskej Belej, ktorý vypestoval najväčší zemiak, vážil 1,295 kg.
Foto k článku: Mira KOVÁČIKOVÁ
Text pod foto:
Foto 1: Zemiakársky jarmok láka odborníkov i malých pestovateľov
pisaren tatry, T-0926-2-zemiakári-kim.JPG
Foto 2: Slavomírovi Eliášovi sa podarilo vypestovať takýto zemiak
pisaren tatry, T-0926-2-zemiakári2-víťaz-kim.JPG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.