takí, pre ktorých bol vstupný poplatok vysoký. „Chceli sme si pozrieť výstavu, ale sme študentky a pre nás je vstupné vysoké," povedali nám sestry Katarína a Mária Piskové z Helcmanoviec, ktoré sme zastihli pri vstupe do železničného vozňa, v ktorom bola expozícia fotografií umiestnená.
Čiernobiele fotografie približujúce manuálnu prácu človeka v 25 krajinách sveta vybrala z diel brazílskeho fotografa Sebastiao Salgada kurátorka výstavy a zároveň jeho manželka Leia Wanicková. Na tejto netradičnej výstave bolo možné vidieť fotografie sekáčov cukrovej trstiny na Kube, zberačov čaju v Rwande, robotníkov osviežujúcich sa pri ventilátore v Indii, rybárov - lovcov tuniakov na Sicílii či robotníkov pracujúcich na ropných vrtoch v Kuvajte. Ide o obrazy pomaly miznúceho sveta manuálnej práce.
S nápadom pripraviť takúto putovnú výstavu umiestnenú v železničných vagónoch a vlak poslať medzi ľudí prišla pražská agentúra LGP. Hlavnou myšlienkou projektu je prekračovať hranice medzi ľuďmi a umením. Preto táto výstava prekročila aj hranice štátov a po potulkách po mestách českých putuje teraz po mestách slovenských.
„Žijem v nádeji, že fotografie pomôžu ľuďom pochopiť, čo sa deje na našej planéte," povedal autor vystavovaných diel Sebastiao Saldago pre jeden český týždenník. Tento fotograf sa venuje prevažne vlastným dlhodobým sociálnym projektom. Jeho zatiaľ šesť vydaných autorských publikácií patrí k vrcholným humanistickým dokumentom. „Autor fotiek prešiel riadny kus sveta. Myslím si, že týmito fotografiami chcel poukázať na nerovnováhu vo svete, na zlé rozdelenie svetového bohatstva," povedal nám jeden z návštevníkov výstavy Ján Lukačišin z Košíc.
Podľa sprievodného textu výstavy vyspelý svet vyrába pre tých, ktorí si môžu dovoliť konzumovať, teda pre pätinu populácie. Zvyšné štyri pätiny obyvateľstva, ktoré by teoreticky mohli mať úžitok z nadprodukcie, nemajú nijakú šancu zaradiť sa medzi spotrebiteľov. Odovzdali toľko zo svojich zdrojov blahobytnej časti sveta, že stratili možnosť vyrovnať sa mu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.