včerajšieho sympózia o Tatrách, ktoré malo za cieľ hľadať víziu budúcej podoby Vysokých Tatier.
"Samozrejme, že s človekom v národnom parku počítame. Človek je súčasť prírody a pre koho iného by vôbec národné parky vznikali? Ale treba povedať aj to, akého človeka v Tatrách chceme mať, že je to človek citlivý, ktorý prírode neškodí a vstupuje do nej s pokorou," povedal riaditeľ Správy TANAPu Tomáš Vančura.
Na včerajšej diskusii o budúcej podobe Tatier diskutovali okrem ochranárov, lesníkov, zástupcov tatranskej samosprávy aj architekti či predstavitelia rôznych mimovládnych ochranárskych organizácií. "Chceli sme ukázať, že Tatry po kalamite nie sú nenávratne zničené, chceli sme odľahčiť trudomyseľnú náladu, ktorá panuje a vzniká dojem, akoby sme sa nevedeli zhodnúť na tom, kam sa toto územie má uberať," povedala riaditeľka neziskovej organizácie A-projektu Vlasta Körnerová.
Podľa jej slov včera síce padali rôzne názory na budúci vývoj Tatier, ale neboli medzi nimi také kardinálne rozdiely, aby dohoda nebola možná. "V zásade sú tu tri základné záujmy - záujmy ochrany prírody, záujmy mesta a cestovného ruchu a záujem vlastníkov a užívateľov územia. Musíme hľadať spôsob, ako ich zladiť," povedal T. Vančura. Ako dodal, v minimálne osemdesiatich percentách dokážu všetky záujmové skupiny zhodu nájsť.
"S ochranármi konzultujeme všetky zásadné kroky. Pripravujeme nový územný plán a všetko smerujeme k tomu, aby sme zastavané územie ďalej nerozširovali, len skvalitňovali," povedal prednosta Mestského úradu Vysoké Tatry Jozef Vilim. Ako podotkol na margo radikálnejších ochranárskych názorov počas sympózia, Tatranci veria, že zdravý rozum vyhrá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.