hodín a v programe malo 26 bodov.
Najdôležitejším a zároveň najviac diskutovaným bol predaj 40-percentného podielu mesta v spoločnosti Rozeko, s. r. o. firme Brantner. Tá mala doteraz zvyšných 60 percent. Poslanci predaj schválili. Brantner bude po prevode vykonávať komplexné služby v odpadovom hospodárstve. Zmení sa Rámcová zmluva medzi mestom a spoločnosťou Rozeko a v tej súvislosti mesto zriadi príspevkovú organizáciu Technické služby mesta Rožňava. Bude vykonávať bežnú údržbu mesta, komunikácií, zelene a za zostatkovú hodnotu dostane na tieto činnosti techniku. Poslanci toto všetko síce odklepli, ale nevyhli sa poznámkam o pochybnosti podmienok v zmluve o prevode podielu. Zdá sa, že všetky pochybnosti sa zakladajú na podmienkach Rámcovej zmluvy o dielo, ktorú mesto s Brantnerom uzavrelo v roku 1999. Ňou sa mesto zaviazalo na 20 rokov. Pavol Čorej napríklad podotkol, že "za 4-miliónový predaj postavíme Brantner do exkluzivity, na 20 rokov bude mať monopol. Pritom nezaviedli ani separovanie odpadu, čo bolo zakotvené v zmluve z roku 1999".
Konateľ spoločnosti Rozeko František Mačuga uviedol, že "preto chceme dlhodobú zmluvu, aby sme mali garantované investície. Rátam s tým, že od 1. 1. 2006 separovaný odpad zavedieme". Dodal, že do konca roku 2006 zvyšovať ceny nebudú, lebo to bola podmienka mesta. Poslancovi Františkovi Fockovi sa po prečítaní dokumentov zdá, že "zmluva je nevýhodná pre mesto a je proti jeho občanom". Rokovaním s Branterom bola poverená špeciálna komisia, schválená poslancami MZ. Jej člen Peter Marko podotkol, že "zmluvy boli štyrikrát vrátené na prepracovanie, aby boli pre mesto akotak výhodné. Mali by sme si dôverovať. Ak niečo povieme v komisii, verte nám".
Primátor František Kardoš sa pokúšal vysvetliť, že k tomuto kroku musí mesto pristúpiť nielen pre dlhy voči Rozeku, ale aj kvôli európskym normám pre odpadové hospodárstvo, ktoré začnú platiť v roku 2007. "Miestne skládky nahradia regionálne, na ktoré sa bude vyvážať odpad zo širokého okolia a na jej zriadenie peniaze nemáme. Súčasná skládka sa zaplní približne do dvoch rokov. Tú regionálnu už bude riešiť Brantner, pretože hospodári s odpadom od Hnúšte až po Revúcu". Predseda finančnej komisie a poslanec Ondrej Bolaček sa pokúsil dostať do uznesenia aspoň to, "aby sa doplnilo, že ak sa separovaný zber nezavedie do stanoveného termínu, ukončiť výhradnosť zmluvy".
Keď to poslanci odsúhlasili, poslanec Dušan Pavlík upozornil na fakt, že "veď predsa platí predchádzajúca zmluva s výhradnosťou a potom to z nej musíme dostať von. Inak nebudeme mať alternatívu". Primátor to vyriešil tak, že navrhol: "Sformulujme to tak, že súhlasíme, ale zapracujú sa všetky pripomienky, ktoré tu odzneli do všetkých zmlúv. Aj do rámcovej". Poslanci s tým jednohlasne súhlasili. Otázka prevodu 40-percentného podielu je veľmi vážnym obratom v hospodárení mesta. Príde tak o jednu z dvoch obchodných spoločnosť, v ktorej malo mesto svoj podiel.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.