by mali prísť z Ministerstva kultúry SR. "Ak za tie peniaze opravíme strechu na vstupnej bráne a vypadnutú klenbu jej steny, budem rád," opatrne plánuje starosta. Financie potrebuje na nevyhnutné opravy, aby jedna zo zachovaných častí najvyššie položeného hradu aspoň ostala stáť. Roky je totiž v havarijnom stave, časť múra už spadla. Statici sa dokonca vyjadrili, že jej nepomôže ani lešenie. Už niekoľko rokov steny brány podopiera drevená konštrukcia. Jedna zo stien sa kompletne odkláňa do strany. To, čo sa s bránou deje, pripomína domček z karát. Steny držia pokope už len vďaka konštrukcii. Navyše, stav brány ohrozuje aj zdravie turistov, ktorí neváhajú vyšliapať 6-kilometrovú trasu na hrad len kvôli nádhernému výhľadu a predstavám o tom, ako kedysi vyzeral život na Muránskom hrade. "Vstupnú bránu sme získali do vlastníctva obce. Preto budeme žiadať o peniaze na jej opravu nielen kvôli zachovaniu tejto pamiatky, ale aj kvôli zodpovednosti za turistov, ktorí ju navštevujú," dušuje sa starosta.
O peniaze žiadal už vlani. Najprv mu prisľúbilo ministerstvo 450-tisíc korún, potom dva milióny. "Nedostal som nič, neviem ani prečo. Teraz som už napísal list ministrovi a prisľúbil mi 450-tisíc korún. S opravou chceme začať čím skôr. Radi by sme to stihli do zimy, ale záleží to aj od poveternostných podmienok. Predsa len, hrad je v 1000-metrovej výške nad morom". Do záchrany vyše 700-ročnej pamiatky na brale Cigánka sa už v minulosti zapájali okrem obce aj občianskej združenia a Správa národného parku Muránska planina. K hradu vedie turistický chodník s informačnými panelmi. trasou prejdú ročne tisícky turistov. Len cez Turistické informačné centrum v Muráni sa vlani "premlelo" 10-tisíc ľudí.
Autor: ela
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.