malo byť pietne, naskytol pohľad na otvorené truhly a váľajúce sa kosti nebožtíkov. Evanjelický cintorín v Levoči sa v posledných rokoch stal miestom, kde sa stretávajú vandali a rôzni asociáli. Zrejme s obľubou a často ho navštevujú aj zlodeji v domnení, že v hrobkách nájdu zlato. Pováľané a zničené pomníky, váľajúce sa fľaše od jablkového vína, prázdne plechovky od farieb... Dokonca sa vandali neštítili ani pomníky pomaľovať.
Na spomínanom cintoríne sa nepochováva už od roku 1958. „Zmizlo odtiaľ veľa umelecky cenných náhrobníkov, iné boli zase zdemolované. Cintorín patrí do chráneného pamiatkového fondu kvôli množstvu cenných kamenosochárskych diel. Je tu pochovaných vyše 150 významných osobností, ktoré preslávili nielen Levoču ale aj celé Slovensko," hovorí M. Tinaj. Pozostalí v snahe dať cintorín do dôstojného stavu a zabrániť vandalskému vyčíňaniu pred časom založili občianske združenie. Jednotlivé prípady ohlásili aj na polícii.
Miesto večného odpočinku tu našli napríklad také osobnosti ako Gustáv Hoepfner, ktorý vlastnil množstvo tatranských hotelov, Christian Pfannschmiedt sa zase preslávil ako evanjelický biskup. Ten, kto aspoň z časti pozná Budapešť, iste si na reťazovom moste všimol sochy levov. Predkovia tohto sochára, ktorých ich zhotovil - Marschalkovci, odpočívajú tiež na levočskom evanjelickom cintoríne.
Zlodejské vyčíňanie už zrejme presiahlo hranice trpezlivosti miestnych evanjelikov. Preto vstup do hrobky biskupa Pfannschmiedta jednoducho zamurovali. „Máme podozrenie, že zlodeji si opäť našli cestičku. Keď sme tu brigádovali, na chodníku pri hrobke sme pod lístím znova našli ľudské lebky, nemáme však dôkaz, že ide práve o túto hrobku," popísal M. Tinaj takmer neuveriteľné zážitky z miestneho cintorína.
Cintorín v súčasnosti spravuje mesto Levoča. Ako nás informovala prednostka mestského úradu Mgr. Gabriela Lisoňová, práve v stredu sa stretli dotknuté strany, aby našli riešenie, ako ochrániť pred vandalmi toto pietne miesto. Zdá sa, že levočskému cintorínu svitá na lepšie časy, pretože v blízkej budúcnosti miestni reštaurátori zrenovujú dva pomníky, ktoré sú kultúrnymi pamiatkami. Náklady uhradí nemecká nadácia. „Miestne technické služby zabezpečujú na cintoríne bežnú údržbu, ako je kosenie trávy či hrabanie listov. Okrem toho sa staráme aj o hroby. Približne pred troma rokmi bolo na cintoríne pováľaných a poškodených veľa náhrobných kameňov, technické služby ich postupne dávali do poriadku. Do konca tohto roka ešte ostáva pätnásť pomníkov," vysvetlila G. Lisoňová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.