sadeníc jedle a smrekovca z lesných škôlok Riečavy I. a II.
"Myslel som, že sa mi to hádam sníva. Prechádzal som okolo lesnej škôlky a videl som ľudí, ako tu vyberajú sadenice a odvážajú ich na neznáme miesto. Samozrejme, hneď som to oznámil polícii a žiadal o prešetrenie," uviedol Dušan Hurajt, lesný gazda PS Urbár Štrba. Ako vysvetlil, obe škôlky sú už od decembra roku 2003 opäť majetkom štrbskej farnosti Rímsko-katolíckej cirkvi. Tá svoj majetok v lesoch prenajala za príslušný ročný nájom štrbským urbárnikom. "Som presvedčený, že ide o porušenie zákona, o krádež. Veď zákon o zmiernení majetkových krívd, spôsobených cirkvi jasne hovorí, že štát nehnuteľnosti pôvodnému majiteľovi vráti v stave, v akom sa tieto ku dňu podpísania dohody nachádzajú. Štrba dodnes nemá ani kľúče od domčekov, ktoré sú v škôlkach, ani nedisponuje so sadenicami," reagoval na situáciu lesný gazda PS.
Pred rokom 2003 užíval obe škôlky štát v zastúpení Štátnych lesov (ŠL) TANAPu. Tie so štrbskou farnosťou uzavreli dohodu o vydaní nehnuteľností. V nej je ustanovenie, kde si ŠL vymedzujú právo na produkciu sadeníc lesných drevín z oboch lesných škôlok a tiež na vyberanie sadeníc postupne podľa zrelosti a veku, najneskôr do jari roku 2006. "Je pravdou, že zmluva je postavená tak, že ŠL si sadenice môžu povyberať. Ale my sme ich po kalamite, na jar tohto roku požiadali, aby sme sadenice z našej škôlky mohli použiť na zalesnenie lesných pozemkov, ktoré sú našim majetkom a ktoré zničila kalamita," uviedol štrbský rímsko-katolícky farár Alojz Chmelár. Ten osobne žiadal ŠL TANAPu, aby sa na pozemkoch lesných škôlok nič nepodnikalo. "Podľa dohody o vyrovnaní, ktorú sme podpísali, majú ŠL nárok na tieto sadenice, ale ide aj o etický princíp. Je mi ľúto, prídeme tak zhruba o 120-tisíc sadeníc," dodal farár. Na zalesnenie kalamitou postihnutých plôch budú musieť štrbskí urbárnici sadenice nakúpiť.
Lesní robotníci ŠL TANAPu, ktorí sa v Riečavách o sadenice roky starali, sú nárokmi Štrby na sadenice rozhorčení. "Veď ich ani nesadili, ani sa o ne nestarali, akým právom ich chcú? Áno, povyberali sme - asi 40-tisíc kusov jedle a 5-tisíc kusov smrekovca, ale povyberali sme to, čo ŠL zasadili a vypestovali," emotívne protestujú proti nárokom štrbských urbárnikov. Aj vedenie ŠL TANAPu je krikom okolo vybratia sadeníc z lesných škôlok nemilo zaskočené. "Mrzí nás ten rozruch okolo, ale dohoda je jasná. Je pravda, že zástupca farnosti požiadal, aby sme sadbový materiál nevyberali a darovali ho farnosti, ten však ešte je majetkom štátu a my jeho aktíva nemôžeme rozdávať," vysvetlil riaditeľ ŠL TANAPu Peter Líška. Ako dodal, lesníci predpokladajú, že sadenice podľa ich zrelosti a veku povyberajú do jari budúceho roku, škôlku dajú do pôvodného stavu a areál s kľúčmi od oboch objektov odovzdajú majiteľovi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.