že v suterénnych priestoroch, kde má ambulanciu, boli potkany," posťažovala sa nám istá pani z Bardejova. Dodala, že by sa zišlo poukázať na to, v akých pomeroch funguje ortopédia v krajskej nemocnici.
Čo na situáciu na ortopédii hovoria ležiaci pacienti? "Každý potrebuje súkromie, a tu ležíme na izbe štyri," povedala pacientka Marta Fechová zo Sabinova.
"Starostlivosť je tu veľmi dobrá, ale izby potrebujú rekonštrukciu," pridala sa Alžbeta Vurstelová z Popradu. Ďalšia pacientka Šurmiková z Hažlína pri Bardejove podotkla, že ani okná sa nedajú otvoriť.
V čakárni pred ambulanciami ortopedického oddelenia sa tlačili pacienti v úzkej chode. Ak sa chceli dostať k ambulanciám, museli prekonať do suterénnych priestorov jedenásť schodov. A to aj tí, ktorí sú po operácii totálnej náhrady kolena, alebo bedrového kĺbu.
Jedna pacientka sa posťažovala, že je tu so synom: "Je po operácii a už nevie, ako má na tej drevenej lavici sedieť."
Zdravotná sestra, ktorú sme stretli v suterénnych priestoroch, si povzdychla: "Pozrite, toto sú ordinácie lekárov v 21. storočí!" Potom nás zaviedla aj do sadrovne, kde sú celá stena i povala namoknuté.
K problému s potkanmi primár Ján Kľoc (na snímke) uviedol, že to bolo v čase, keď nastalo obdobie dažďov. "Nie je to bežná záležitosť, ale, bohužiaľ, stalo sa. Spravili sa potrebné kroky, aby sa to dalo do poriadku. Teraz je všetko v suterénnych priestoroch vydezinfikované."
"V Prešove bola vždy dobrá ortopédia, bolo by vhodné, keby sa aj podmienky na prácu zlepšili," povedal nám primár. Zdôraznil, že oddelenie má dôveru pacientov, a prichádzajú sem ľudia nielen z Prešovského kraja, ale z celého Slovenska, dokonca aj z Bratislavy. "Väčšinou sú to pacienti, ktorí majú za sebou rok dva liečby a chcú od nás rozhodujúce stanovisko."
Zdôraznil, že na základe výsledkov práce, ktoré sú prezentované aj v zahraničí, sa stali ortopedickým centrom pre implantáciu veľkých kĺbov v sťažených anatomických podmienkach a pre reimplantáciu kĺbov.
K dispozícii majú dva operačné sály, do roka na nich urobia 1 600 operačných výkonov. "Sme ortopedickým oddelením, ktoré sa stará o 800-tisíc ľudí v Prešovskom kraji a máme pre nich iba 50 lôžok. Je obrovský problém toto zvládnuť, lebo okrem istých špecifických vecí, ktoré sa robia len u nás, robíme aj základnú ortopédiu, detskú, športovú aj úrazovú, degeratívne ochorenia kĺbov až po starecké geriatrické problémy. Tiež patologické zlomeniny. Máme objednávaciu knihu, ktorá je na rok dopredu zapísaná."
Ak chcú robiť kvalitnú medicínu, najdôležitejšie sú pre nich operačné sály. "Mali by mať laminárne prúdenie a klimatizáciu. My však tieto veci nepoznáme. Najhoršie je to v lete, keď sa pri ťažkých operáciách musíme aj prezliekať."
Kľoc zdôraznil, že ortopédia je vlastne kostná chirurgia. A tá vyžaduje super aseptické podmienky. "Keď sa do kosti dostane infekcia, nedá sa to vyliečiť. Je to tragédia pre pacienta, ale aj pre nás a pre štát, lebo tam vznikajú obrovské náklady na liečbu. K ťažkostiam však môže dôjsť aj na izbe, lebo ak pacient leží na nevhodnej, už tam môže dôjsť k nozokomiálnej nákaze."
Napriek nevyhovujúcim podmienkam však infekcie na oddelení nie sú. Ako príklad uviedol primár, že kolenný kĺb im ešte ani raz nezhnisal, hoci ho robia od roku 1990. "Pritom na Slovensku robíme totálnych náhrad kolenného kĺbu možno najviac. Je to vďaka kolektívu, ktorý dodržiava prísne zásady."
K ambulanciám v suteréne uviedol: "Pacient tam musí ísť dole po schodoch o barlách. Najvhodnejšie by bolo, keby boli bezbariérové. Nehovoriac už o tom, že je zložitý aj presun pacienta na oddelenie, lebo sa musí používať výťah."
Čo sa týka potreby zrekonštruovať priestory, primár uviedol, že vedenie nemocnice je im v tomto veľmi nápomocné. A majú aj prísľub pomoci od ministra zdravotníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.