Rožňava od chemikálií, zvyškov uhynutých zvierat i všelijakých laboratórnych fľaštičiek. Vzorky dali do špecializovaného laboratória a ich podozrenia o tom, aké nebezpečenstvo môže číhať v pôde a podzemných vodách na planine, sa potvrdili. Do priepasti ktosi pred desiatkami rokov nahádzal jedy skupiny DDT!
"Sú to pesticídy, ktoré sa používali v 60. rokoch na ničenie škodcov, napríklad 'mandeliniek'. Ide o chlórovanú látku s vysokokarcinogénnymi účinkami. Rozkladá sa veľmi ťažko a časom sa mení na inú, tiež veľmi nebezpečnú látku," informoval geológ Marián Bachňák.
Podľa výsledkov testov bude v najbližších dňoch presnejšie porovnávať hodnoty jednotlivých látok zo vzoriek, či sú v normále, alebo či sú povolené hodnoty prekročené a o koľko. Za všetko však hovorí prekvapenie pracovníkov laboratória, ktorí vzorku analyzovali. "Povedali, že prvýkrát sa stretli s tým, že sa táto látka zachovala v prírode".
Pesticídy DDT kedysi používali záhradkári aj poľnohospodárske družstvá. Približne v 70. rokoch však túto látku úrady zakázali. To, že je stále v priepastiach, predstavuje obrovské riziko pre odberateľov pitnej vody v Rožňave. Voda im tečie do zdroja v Slavci práve zo Silickej planiny.
"To, či nebezpečné látky mohli ohroziť, alebo ohrozili zdravie obyvateľov, či sa dostali do pitnej vody alebo nie, to je vec vysokoodbornej diskusie. Bude potrebné počkať si na ďalšie analýzy, na ďalšie výsledky. Vzorky z iných priepastí sme poslali do laboratória aj včera," povedal M. Bachňák.
Vodári a hygienici vykonávajú pravidelné odbery vody a zatiaľ žiadne nepovolené množstvá škodlivín nezistili. Slovenský kras má však svoje zvláštnosti a medzi tie patrí aj pohyb podzemných vôd. Kontaminované látky sa síce do nich môžu dostať, ale v dutinách sa môžu udržať niekoľko desiatok rokov a až potom sa vyplavovať, trebárs aj v mikromnožstvách. Pravidelné rozbory zatiaľ nič také nedokázali. "Riziko bude tým menšie, čím rýchlejšie tie látky z priepastí odstránime," hovorí jaskyniar Jaroslav Stankovič.
Čistenie organizuje rimavskosobotská firma. O peniaze na projekt požiadala štrukturálne fondy a Ministerstvo životného prostredia SR Správa slovenských jaskýň. K 20 metrov hlbokej Dvojitej priepasti sa skupina ešte vráti. Doteraz vytiahli 20 kubíkov odpadu. Stihli však už vyčistiť Zvonivú dieru pri Silici, kde vyťažili 15 kubíkov kontaminovanej sutiny, či zvyškov zvierat. Aj tam našli fľašky so sérami z biochemických laboratórií a nejaký chemický práškový odpad...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.