Matysovej. Gréckokatolícky kostolík z roku 1833 už nahlodal zub času, najväčším problémom je zatekajúca strecha. V ohrození je najmä cenný bočný oltár, ktorý musia pred vodou zakrývať. Po piatich rokoch začal správca, Ľubovnianske múzeum v Starej Ľubovni, s nákladnou rekonštrukciou strechy.
„Nejde o malú investíciu. Keďže sme chceli zachovať pôvodný materiál, z ktorého bol kostol postavený, vrátane strechy, oprava nás vyjde až na 1,6 milióna korún. Najdrahšou položkou je náhrada drevenej šindľovej krytiny. Ide o ručne tepaný šindeľ," konkretizuje správca skanzenu Pavol Zamiška.
Peniaze na opravu získalo múzeum od Prešovského samosprávneho kraja vo výške jedného milióna korún, 350-tisíc poskytlo ministerstvo kultúry, zvyšok dofinancoval správca. „Na peniaze sme čakali päť rokov," uvádza Zamiška. Nezabudol dodať, že uchránené historické hodnoty sú niekoľkonásobne vyššie, než samotná investícia do renovácie.
Interiér dreveného kostolíka tvorí pôvodný ikonostas, bočný oltár Premenenia Pána z druhej polovice 17. storočia. Kruhový predmet na strope sa viaže k legende zo 17. storočia, ktorá sa v Starej Ľubovni zachovala dodnes. Kostolík je zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. Podľa historikov patrí k významným pamiatkam ľudovej sakrálnej architektúry na východnom Slovensku. Počas významných cirkevných sviatkov sa v ňom konajú liturgie a pobožnosti v staroslovienskom jazyku.
Skanzen pod hradom Ľubovňa je už 20-ročnou atrakciou okresu, prevládajú v ňom rusínske a goralské drevenice. V národopisnej expozícii nájdu návštevníci dvojpriestorové drevené domy, sýpku, kováčsku vyhňu, stolársku dielňu, sezónne poľné obydlia z Litmanovej, mlyn a hájovňu. Skanzen ročne navštívi 35-tisíc platiacich návštevníkov. Za posledných päť rokov stúpla jeho návštevnosť o päťdesiat percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.