Astronomického ústavu (AsÚ) Slovenskej akadémie vied (SAV) v Starej Lesnej pre nadšencov prírodných úkazov a zvedavé nátury prichystali Noc otvorených dverí. Počas nej im chceli ukázať krásu meteorického roja Orionidov. Napokon museli zostať len pri odborných prednáškach a debatách o meteoroch.
„Tešila som sa, niekde som počula, že ak by boli ideálne podmienky, dalo by sa vidieť aj do šesťdesiat padajúcich hviezd do hodiny. Už som mala nachystaných toľko prianí...," smeje sa Pavla z Popradu, ktorá napokon hviezdnaté nebo nevidela, ale dozvedela sa aspoň niečo viac o Orionidoch a iných úkazoch na oblohe.
„Pracujeme s verejnosťou už dlhšie, pripravujeme Dni otvorených dverí, zoznamujeme ich s výsledkami našej práce. Teraz sme v rámci Európskeho dňa vedy chceli po prvý raz skúšobne pripraviť nočné pozorovanie oblohy, keďže sme už takí takpovediac noční vtáci. Práve z piatka na sobotu prechádzala Zem najhustejšou časťou roja Orioníd," uviedol riaditeľ AsÚ SAV Ján Svoreň.
Ako dodal, Orionidy patria k Halleyho kométe a ich meteorický roj sa vyznačuje veľmi jasnými meteormi. Meteory narážajú na zemskú atmosféru rýchlosťou niekoľko desiatok kilometrov za sekundu a aj vďaka tomu čiastočka, veľká ako špendlíková hlavička pri veľkej rýchlosti zažiari tak, že ľudia vravia - padla hviezda. Pritom je to len prachové zrniečko. Keďže Orionidy možno pozorovať každoročne v poslednej dekáde októbra, skúsia podtatranskí astronómovia svoju Noc Orioníd o rok zreprízovať. Veria, že obloha bude k spolupráci náchylnejšia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.