napríklad dve dcérske spoločnosti nemeckých firiem zamerané na projekciu konštrukčných systémov, ale aj na presné obrábanie kovov. Jeden z nemeckých investorov našiel lepšie zázemie v Košiciach.
Na obzore je ďalšia kooperačná burza, ktorá sa uskutoční 28. októbra v priestoroch prešovského hotela Dukla. Tentoraz bude osem firiem z Porýnia -Falcka aj Sárska hľadať partnerov na východe SR v oblasti automobilového priemyslu. "Prešovský aj Košický kraj im majú čo ponúknuť. Podľa môjho názoru nebude problém, aby si našli partnerov, keďže Slovensko je v súčasnosti významným hráčom na scéne automobilového priemyslu," uviedol v tej súvislosti pracovník Prešovskej regionálnej komory SOPK František Kupčiha (na snímke).
Spoluorganizátorom burzy na Slovensku je prešovská spoločnosť OST-WEST Partner. Jej zástupca Dušan Kováč tvrdí, že trend spolupráce v automobilovom priemysle bude úspešne napredovať aj na budúci rok. "Na tejto burze je plánovaných okolo 30 rokovaní s firmami najmä z Prešovského kraja. Jedna z nemeckých spoločností, ktorej aktivity sú doslova výkladnou skriňou Sárska, sa zaoberá výskumom v oblasti nanotechnológií. V tomto prípade sme im našli partnera v Košiciach, presnejšie na Ústave Slovenskej akadémie vied," upresnil D. Kováč, ktorý je mimochodom aj oficiálnym zástupcom Ministerstva hospodárstva Porýnia-Falcka na Slovensku.
Medzi nemeckými firmami nás zaujala aj ďalšia dcérska spoločnosť, ktorá má sídlo v Bratislave a pobočku v Košiciach. Poskytuje služby certifikácie a skúšobníctva v oblasti priemyslu. Na burze chcú nájsť odberateľov pre svoje služby. Ostatné spoločnosti hľadajú najmä subdodávateľov, ale aj odberateľov súčiastok, či prototypov pre automobilky.
Burzy však nie sú jedinou možnosťou kooperácie. Ako zdôraznil František Kupčiha z prešovskej SOPK, len minulý týždeň sprevádzal dve nemecké firmy po východe Slovenska. Išlo o výrobcov pračiek pre hotely a väčšie ubytovacie zariadenia. "Prešli sme Prešovský kraj od Svitu po Humenné. Neboli to len teoretické rokovania. Mali celkom jasnú predstavu, keď hľadali odberateľov produktov aj subdodávateľov komponentov. Prišli s výkresmi a jasnými návrhmi. Teraz je len na našich firmách, ako sa k ponúkanej spolupráci postavia," pripomenul F. Kupčiha.
Dodal, že od vstupu do EÚ sa naša situácia výrazne zmenila. Zahraniční investori pochopili, že je u nás stabilné prostredie, kde môžu bez obáv investovať. Pred regiónmi však stojí otvorená výzva - dobudovať priemyselné zóny a podmienky na podnikanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.