ošetrenie. Diskutovali len formálne. Ako sme už informovali, smernica nijako nezohľadnila najchudobnejší región. Základný poplatok je totiž 250 korún. Ak ide o ošetrenie v okresnom meste plus 100 korún, čo je 350 korún a ešte nie sme v ambulancii. K tomu treba prirátať stovku, ak idete k praktickému lekárovi, ale doplatok u špecialistu je 150 korún. Summa summarum, prednostné ošetrenie stojí od 450 do 500 korún.
Podľa vedúceho odboru zdravotníctva na Úrade Prešovského samosprávneho kraja Andreja Begu smernicou "sa napĺňajú predpoklady zviditeľnenia peňazí v zdravotníctve." Faktom je, že tieto poplatky sa stanú príjmom konkrétnej ambulancie, ale nikto nestanovil, koľko času z ordinačných hodín môže lekár na prednostné ošetrenie vyčleniť. Proti tejto smernici ešte pred schvaľovaním protestovali členky Občianskeho združenia Venuše, teda ženy, ktoré majú s rakovinou osobnú skúsenosť. "Dôrazne sme proti prednostnému objednávaniu aj poplatkom protestovali. Patríme medzi sociálne znevýhodnené skupiny s nízkym príjmom a máme ochorenie, pri ktorom musíme často navštevovať lekárov, doplácať za lieky a chvíle čakania na poradie nás fyzicky aj psychicky vyčerpáva. Pri tomto systéme budeme odsúvané ešte viac ako doteraz," povedala nám jedna zo žien Mária Zichová.
Podľa Márie Kurtovej v liste adresovanom A. Begovi navrhovali, aby upravili čas na prednostné ošetrenie na popoludňajšie hodiny. "Onkologickí pacienti potrebujú ráno odbery krvi a až potom sa presúvajú k špecialistom. Ak vezmeme do úvahy, že prichádzajú zo širokého okolia, často ide o celodennú záležitosť. Navrhli sme tiež, aby lekári recepty pre dlhodobo chorých predpisovali mimo ordinačných hodín," uviedla M. Kurtová. Do dnešného dňa však na ich protest a návrhy vedúci odboru zdravotníctva nereagoval.
Ako pripomenula predsedníčka OZ Venuše Mária Johanová (na snímke na lôžku), tieto aktivity nie sú samoúčelné. Začali vydávať letáčiky, v ktorých chcú verejnosti, ale aj onkologickým pacientom sprostredkovať aktuálne informácie o ich nárokoch na ošetrenie, právach a povinnostiach lekárov. Z toho istého dôvodu oslovili prešovskú pobočku Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) s niekoľkými otázkami. Jedna z nich sa týkala predpisovania liekov. V praktickom živote sa totiž veľakrát stretávajú, že im lekári odmietajú predpísať väčšiu, ako mesačnú dávku. Odvolávajú sa pritom na limity a onkologický pacient sa ich zdôvodneniam spravidla podrobí.
Nuž a čo na to VšZP? Riaditeľ Jaroslav Suchý v odpovedi uvádza: "Pri chronickom stabilizovanom ochorení špecialista predpíše najviac toľko balení lieku, koľko zodpovedá trojmesačnému liečebnému cyklu. Ak je nevyhnutné v liečbe pokračovať, odporučí ošetrujúcemu lekárovi dokedy má liek predpisovať, najviac však dva trojmesačné cykly." To sa však v praxi stáva zriedkavo, preto Venuše chcú podobné informácie pretlmočiť pacientom aj prostredníctvom letákov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.