menšie deti najmä vo väčších mestách. Riaditelia základných škôl dnes už nepopierajú, že v zariadeniach narazili aj na dílerov. Väčšina z nás sa už s drogovo závislým stretla v svojom okolí, sledovala zápas jeho rodiny v snahe pomôcť mu vrátiť sa do normálneho života. No na konci dlhej cesty nie je vždy šťastný koniec.
Vari aj preto Občianske združenie RISEN - pouličné centrum drogových závislostí spúšťa komplexný program Pomocná ruka. Jeho základným predpokladom je mať priestory na poskytovanie poradenstva pre užívateľov drog na rôznom stupni. Od experimentátorov, chaotických užívateľov až po závislých. Jeho súčasťou je tiež vydávať edukačné materiály, ktoré by nielen vysvetľovali nebezpečenstvo možných ochorení ako je HIV, žltačka typu C či syfilis, ale aj poskytli návod na to, kde a u koho hľadať pomoc. Pôjde napríklad o informácie o liečebných a resocializačných zariadeniach na Slovensku, tiež pomoc odborníkov ako je lekár, psychológ, psychiater, právnik, sociálny pracovník, pričom vždy bude zachovaná anonymita konkrétneho užívateľa drog.
Práve na tento účel žiadajú v rámci Občianskej voľby Pivovaru Šariš 50-tisíc korún. Celkový náklad na projekt, ktorý odštartuje v januári 2006 a potrvá rok však predstavuje 396-tisíc korún. Financovaný bude z viacerých zdrojov. "Našim zámerom je znižovať škody pôsobenia drog na užívateľa aj jeho okolie. Žije v istej komunite, ktorú jeho zmenené správanie ovplyvňuje," uviedol koordinátor projektu František Kováčik (na snímke). Dodal, že tento jav, podobne ako v celej Európe sa nedá zastaviť, len vhodným spôsobom ovplyvniť. Keď sme sa zaujímali o jeho osobné skúsenosti, spomenul príklad istej mladej ženy, ktorú do poradne priviedla matka. S podporou centra RISEN a rodiny sa jej podarilo vyliečiť, taktiež aj iného klienta, ktorý ich anonymne požiadal o pomoc a teraz absolvuje liečenie. "Tichá hrozba drogy prichádza často aj vtedy, keď mladí prichádzajú študovať do väčších miest. Neznáme prostredie, nové nároky a nesprávna spoločnosť sú často spúšťacím mechanizmom na to, aby siahli po droge. Zo zvedavosti v partii, z vlastného pocitu bezmocnosti, na diskotékach, až postupne siahajú po čoraz tvrdších drogách a vezú sa v probléme."
Veková hranica sa stále znižuje. Podľa posledných prieskumov drogu skúšajú už aj 12-ročné deti. Do rizikovej skupiny však zaradil aj ľudí v strednom veku, ktorí prišli o zamestnanie, rozpadol sa im vzťah, alebo sa nevedeli vyrovnať s dlhodobým stresom. "Niekedy chaotická cesta dole trvá aj 15 rokov a o to ťažšie je liečenie. Toto chceme zastaviť. Každý zachránený človek, alebo aspoň usmerňovaný terénnym pracovníkom bude pre nás znamenať úspech," dodal F. Kováčik.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.