dedičstva UNESCO bola cieľom nedávneho stretnutia predstaviteľov troch miest v Spišskom Podhradí (okres Levoča).
Stretnutia sa okrem domácich zúčastnili aj zástupcovia Bardejova i Ružomberka. "Prijali sme niekoľko návrhov a prebrali viacero tém, ktoré sa týkajú podpory lokalít UNESCO. Snahou je, aby sme získali viac finančných prostriedkov z programu Obnov si svoj dom z dielne Ministerstva kultúry SR. Taktiež je dôležité prijatie zákona o všetkých lokalitách UNESCO. Rovnako dôležité je aj to, aby každý rezort nielen rezort kultúry prispel na záchranu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO," priblížil primátor Spišského Podhradia Ing. František Slebodník.
Jedným z dôležitých návrhov, ktoré chcú mestá predostrieť rezortnému ministrovi je aj návrh, aby 25 percent prostriedkov z celkového balíka vyčleneného na program Obnov si svoj dom, získali práve lokality UNESCO. Ďalšou z požiadaviek je mať v komisii, ktorá posudzuje projekty v rámci tohto programu, zástupcu práve z miest zapísaných v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. "Tieto návrhy a požiadavky v blízkej dobe skompletizujeme a predložíme ministrovi kultúry," zdôraznil F. Slebodník.
Mesto Spišské Podhradie s jeho mestskou časťou Spišskou Kapitulou, Spišským hradom a stredovekým kostolom v neďalekej obci Žehra bolo zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 1993. Rovnako v tom istom roku sa do zoznamu dostalo aj mesto Ružomberok s najzachovalejším a najucelenejším urbanistickým celkom pôvodných ľudových stavieb v obci Vlkolínec. Bardejov so svojou mestskou pamiatkovou rezerváciou bol do zoznamu zapísaný v roku 2000. Všetky tieto lokality vrátane starobylého banského mesta Banská Štiavnica sú súčasťou knižnej publikácie Slovensko v klenotnici UNESCO, ktorá prednedávnom rozšírila knihotéku slovenských lokalít UNESCO.
Autor: šim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.