Lesnej mali šancu nazrieť účastníci Dňa otvorených dverí. Ten im včera pripravili meteorológovia v rámci Európskeho týždňa vedy.
"Takýto deň sme pripravili po prvý raz, aby sme mohli návštevníkom ukázať, aké merania tu robíme a aký majú prínos. Pravidelne k nám však priebežne počas roka chodievajú školské exkurzie, takže s verejnosťou pracujeme," uviedla vedecká pracovníčka oddelenia fyzika atmosféry GfÚ SAV v Starej Lesnej Anna Pribullová.
Zvedavcom pracovníci ústavu ukázali aj staré prístroje, s akými pracovali kedysi. Pre porovnanie mali šancu vidieť aj tie súčasné. Dozvedeli sa, že pyranometer neslúži na meranie amazonských rýb piraní ale na meranie globálneho a rozptýleného žiarenia. Ohmatať si mohli aj staručký seizmograf.
"Naše merania môžu poslúžiť jednak pre zostavenie regionálnej predpovede počasia v tatranskej oblasti, pre posúdenie vhodnosti klímy pre kúpeľnú liečbu v Tatrách. Keďže na meteorologickej stanici na Skalnatom plese robíme merania už od roku 1939, môžeme z týchto údajov posudzovať aj dlhodobé zmeny klímy," priblížila prácu ľudí z meteorologických observatórií Anna Pribullová. Vedeckí pracovníci v Starej Lesnej sledujú aj vývoj znečistenia atmosféry. "Zmeny klímy zaznamenávame aj v tatranskej oblasti, napríklad sledujeme oteplenie v zimných mesiacoch približne o jeden stupeň Celzia a nárast zrážok," upresnila A. Pribullová.
V stanici v Starej Lesnej zaznamenali za roky pozorovaní aj extrémy. Napríklad počas vlaňajšej víchrice zaregistrovali doposiaľ najsilnejší vietor, v nárazoch mal 45,2 m/s. "Na Skalnatom plese také hodnoty majú častejšie, u nás to bola rarita. Na Skalnatom plese napríklad v roku 1965 namerali maximálnu rýchlosť vetra v náraze 283 km/hod, čo bolo vôbec najviac na Slovensku," uviedol pozorovateľ Dušan Božík. Ten tiež potvrdil, že aj tohtoročná jeseň sa mierne odchyľuje od normálu. "Napríklad október bol príznačný veľmi nízkou zrážkovou činnosťou, namerali sme len 7 mm zrážok za celý mesiac, pričom dlhodobý priemer je okolo 60 mm," dodal pozorovateľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.