zubárovi, druhý na očné, najbližšie si to budú musieť namieriť aj k diabetológovi. Náhodne im totiž zistili poriadne zvýšenú hladinu cukru v krvi, hoci o nej ani netušili. Vo vestibule sa totiž konala preventívna akcia Zväzu diabetikov na Slovensku spojená s meraním glykémie. Diabetici si chceli takto pripomenúť Svetový deň diabetu a spomínaní ľudia sa len pristavili, aby si nechali pichnúť do prsta a zistiť, aký majú cukor. Po 15 sekundách neverili vlastným očiam. Hodnoty na glukometri ukazovali čísla 10 až 12. Normálne hodnoty sa pritom pohybujú v rozmedzí 3,5 do 6,2.
"Ja že mám vysoký cukor?!," vyvalil oči jeden z nich. "Ani som netušil. Len ma bolieva hlava a cítim sa malátny," priznal sa a zainteresovaní do problematiky mu hneď vysvetlili, že aj toto sú príznaky cukrovky. Vzápätí dostal odporúčania, že by mal navštíviť svojho obvodného lekára a hneď potom aj diabetológia. Pri stanovišti si dalo odmerať hladinu cukru až 140 ľudí. "Dá sa s tým žiť," hovorí jeden z diabetikov. "Síce musíte dodržiavať prísnu diétu, žiadnu pálenku ani údeniny a podobne, ale zvládnuť sa to dá".
Odborníčka na diabetológiu MUDr. Beáta Lachová hovorí, že počet chorých na diabetes v Rožňavskom okrese narastá každým rokom. Ku koncu minulého roka registrovala vo svojej ambulancii takmer 4-tisíc pacientov. "Hlavnou príčinou je tučnota, obezita. Pacient na cukrovku ani nemusí mať genetické predispozície, dostane ju jednoducho z tučnoty. Ďalšou z príčin je nevyvážená strava, bohatá na tuky a glycidy a nedostatok pohybu. Typickým príznakom cukrovky je smäd, časté močenie a zhoršenie zraku. Ale sú typy cukrovky, kde príznaky pacient nepociťuje a až pri vyšetreniach sa zistí, že hladina cukru je vyššia. Práve preto sú také dôležité preventívne prehliadky. A netreba zabúdať ani na genetické predispozície. Ak sa v rodine cukrovka už vyskytla, vyšetrenia treba robiť častejšie".
V poslednom období sa počet cukrovkárov ľahšie zisťuje aj kvôli tomu, že na špeciálne vyšetrenia dbajú aj obvodní lekári. Ale z celkového počtu pacientov sú predsa len dve tretiny tých, ktorí liečbu zanedbávajú. A to napriek tomu, že informácií o komplikáciách prameniacich z cukrovky majú dosť. "Prídu raz, dvakrát na kontrolu, hneď potom, ako im diagnostikujeme chorobu. A potom sa ukážu až po desiatich rokoch. S glykémiou do 30...," hovorí diabetologička.
Z 3934 pacientov rožňavskej diabetologickej ambulancie je až 2289 žien. Vo vekovej kategórii 19 až 49-ročných je 623 pacientov, v kategórii 50 až 69-ročných je 1891 chorých a 70-ročných a starších cukrovkárov je 1420. A do konca roka ich bude ešte viac. B. Lachová radí "viac sa pohybovať, konzumovať menej kalorických jedál, viac ovocia a zeleniny a vo všeobecnosti menej jesť".
Včerajšia preventívna akcia bola prínosom. Hlavne pre tých, ktorí z nej odchádzali síce šokovaní, ale aspoň vedia, že majú zvýšenú, alebo vysokú hladinu cukru. Včasná liečba a dodržiavanie pokynov lekára o životospráve sú totiž najdôležitejšie. "Výsledky sú jasným dôkazom toho, že akcia mala význam. Spočiatku sa ľudia merania cukru báli, ale stačilo, aby sa osmelil jeden a potom prichádzali ďalší. Na konci nám už ani nestačili špeciálne prúžky do glukometra. Záujmom sme boli milo prekvapení," hovorí čerstvý člen Ústrednej rady Zväzu diabetikov na Slovensku za Košický kraj Ján Kováč. Na organizácii akcie sa okrem zväzu a diabetologickej ambulancie v Rožňave podieľali aj študenti a pedagógovia Strednej zdravotníckej školy v Rožňave.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.