evidujú ako krádež drevnej hmoty. Kým donedávna platilo pravidlo, že drevo mizlo viac z oblastí, kde sídli vyšší počet minoritného obyvateľstva, dnes, po zdražení plynu, už tieto pravidlá platiť prestávajú. Len v Rožňavskom okrese zmizlo z lesov od augusta do polovice novembra drevo za takmer 180-tisíc korún. A podľa lesníkov "za päť prstov a šiestu dlaň" nenakupujú len ľudia v hmotnej núdzi.
Podľa slov predsedu Pozemkového spoločenstva Vlachovo Jána Tomku sa na stretnutí spoločenstva každý rok určí povolená kvóta na výrub dreva a každý člen dostane určený podiel. "Okrem vlastníkov záujem o drevo prejavujú aj nečlenovia spoločenstva. Samozrejme, umožníme drevo nachystať aj im. Stáva sa však, že si občan objedná jednu fúru, čo je 8 až 10 kubíkov za 600 až 700 korún, no naloží si aj dvojnásobok. Toto je ťažké odkontrolovať," hovorí J. Tomko.
Uznáva, že sa v dnešnej dobe ľuďom žije ťažko, no tých, ktorí si niekoľkokrát týždenne naložia do terénneho auta s vlečkou 40 až 50 kubíkov dreva a zásobia sa tak na úkor vlastníkov lesov na zimu zadarmo, odsudzuje. "Smutné je, že tu naokolo žijú pomerne solventní ľudia a aj napriek tomu kradnú."
Podobnú skúsenosť majú aj v Lesoch SR Banská Bystrica. Ako sme sa dozvedeli na Lesnom závode Revúca, zlá sociálna situácia začala do lesa vyháňať aj takých, ktorí to nikdy predtým nerobili. Podľa pracovníka závodu tu však platí, že "čím ďalej na juh od Revúcej a Jelšavy, tým sa počet krádeží dreva zvyšuje. Naokolo je málo lesa a veľa obcí. Vysoká nezamestnanosť a chudobný kraj tu urobia svoje," povedal.
Policajti v Rožňavskom okrese zaznamenali od augusta do polovice novembra tohto roku 29 prípadov krádeže drevnej hmoty, pri ktorých bola spôsobená škoda za vyše 176-tisíc korún. Trinásť prípadov policajti aj objasnili. Kým ešte donedávna platilo zákonné pravidlo, pri ktorom musela škoda presiahnuť dvojnásobok životného minima, aby mohol byť zlodej stíhaný, dnes na kmínov platí takzvaný farmársky zákon. Pri krádeži dreva, kde je spôsobená škoda hoci len tisíc korún, postupujú policajti v zmysle trestného činu krádeže podľa paragrafu 247, odstavca 2, písmena d). Za drevo, ktoré si zlodej odnesie hoci len v rukách, mu hrozí buď peňažitý trest, alebo, v horšom prípade, odňatie slobody na dva roky.
Autor: zur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.