tieto voľby politológovia? Zhovárali sme sa s Tomášom Koziakom z Katedry politológie na Prešovskej univerzite a s Ivanom Rončákom, odborníkom na samosprávu.
Očakáva sa nízka účasť voličov na voľbách. V čom tkvie nezáujem ľudí o činnosť samosprávnych krajov? „Nízka účasť vo voľbách má viacero príčin. Najvšeobecnejšou je určite to, že ľudia sú politikou jednoducho znechutení.
V regionálnych voľbách je táto nechuť ešte navyše umocnená neznalosťou kompetencií samosprávy. Vo veci tejto informovanosti mohli samosprávne orgány urobiť v minulosti omnoho viac. V neposlednom rade sa pod neúčasť ľudí podpíše aj to, že hoci regionálne voľby by mali byť skôr o pozitívne vnímaných osobnostiach, v mnohých prípadoch to tak určite nebude. Politické strany dali na svoje kandidátky asi až príliš veľa ľudí, ktorí sú v regiónoch vnímaní skôr negatívne. Preto možno tohtoročnú predpokladanú rekordne nízku volebnú neúčasť vnímať aj ako zrkadlo nastavené súčasným regionálnym politikom," tvrdí Tomáš Koziak.
Podľa jeho slov sú pri väčšinovom volebnom systéme tieto voľby „viac o známych a pozitívne vnímaných osobnostiach, než o politických stranách. Reálnu šancu budú mať preto aj nezávislí kandidáti, respektíve kandidáti so skromnejšou volebnou kampaňou."
Ivan Rončák hovorí, že volič postavený tvárou v tvár dlhému zoznamu má len dve pomôcky - politickú značku, alebo meno kandidáta: „Potom závisí od volebného obvodu, či v ňom kandiduje dostatok známych osobností. Ak nie, voliči sa spoľahnú na politickú značku." Nízka účasť podľa Rončáka nie je nezvyčajná: „Politická socializácia je dlhodobý proces. Nemožno očakávať vysoký záujem občanov o regionálne voľby, keď sa samosprávne kraje ešte nedostali do povedomia občanov ako čosi, čo tu existuje, vládne, rozdeľuje peniaze a preto je dôležité sa o to zaujímať." Ako pripomína, rovnaký efekt sa prejavil aj pred voľbami do Európskeho parlamentu.
Ďalším fenoménom regionálnych volieb v SR je to, že v krajoch prevažujú pragmatické koalície pred ideovými (hoci v Prešove to celkom neplatí, tunajšie koalície majú spoločné črty). „Regionálna politika je omnoho viac o riešeniach konkrétnych problémov, než o ideologických súbojoch. Preto tie pragmatické koalície. Navyše, od mnohých regionálnych politikov ani nemožno očakávať veľké teoretické úvahy na tému ideologickej blízkosti, či odlišnosti politických strán," myslí si T. Koziak.
Pri týchto voľbách s predpokladanou nízkou účasťou môže rozhodnúť pár hlasov.
„Pri veľmi nízkej volebnej účasti sa môže stať, že voľby rozhodne aktívna malá skupina. Ktorá to bude, záleží od spôsobu mobilizácie voličov politickými stranami v každom kraji," hovorí Ivan Rončák, podľa ktorého môže mať vplyv aj to, kto mal najväčší míting ako posledný. „Ale pravdepodobnejšie je, že víťazom volieb budú strany so silným a uvedomelým voličským jadrom".
Čo môže byť oným jazýčkom na váhach podľa Tomáša Koziaka? „Vzhľadom na nízku volebnú účasť môžu byť výsledky až prekvapivo tesné. Jazýčkom na váhach môže byť skutočne každý odovzdaný hlas, nech bude v deň volieb získaný akýmkoľvek spôsobom," dodáva politológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.