na jeho území známych len 40 jaskýň. Dnes je ich v Slovenskom raji objavených a preskúmaných 377. Za týmto číslom je 113 spišských speleológov, ktorí počas uplynulých štyroch desaťročí strávili v podzemí takmer 9-tisíc dní. Aj tieto údaje sa dozvie čitateľ pri listovaní novej knihy Kras Slovenského raja, ktorú jej autori - Ladislav Novotný a Ján Tulis z tunajšieho speleologického klubu -včera predstavili Spišiakom.
„Kniha vychádza po rokoch túlania sa v Slovenskom raji so zápisníkom, mapou, fotoaparátom," hovorí L. Novotný. Kniha na 180 stranách ponúka 100 unikátnych fotografií zväčša z podzemia, mapy a plány jaskýň. „Sú v nej veci, o ktorých sa nedočítate v žiadnych turistických sprievodcoch," dodáva J. Tulis, ďalší z dvojice autorov. Napríklad aj to, že prvá písomná zmienka o jaskyniach v Slovenskom raji pochádza z roku 1787, kedy sa istý kežmarský majster zastavil v Hrabušiciach, kde miestni obyvatelia porozprávali o troch jaskyniach. Bola to dnes známa Zlatá diera, Dračia a Vlčia jaskyňa. V Zlatej diere objavili na stene vysekané letopočty z 18. storočia so znakom kríža, ktoré zrejme označujú narodenie a úmrtie istého človeka. V roku 1870 objavili Dobšinskú ľadovú jaskyňu. „Považujeme to za začiatok systematického výskumu jaskýň nielen v Slovenskom raji, ale aj v iných oblastiach Slovenska," tvrdia autori.
Zlatá éra jaskyniarov sa datuje od roku 1964, kedy na Spiši vznikol spomínaný speleologický klub. Bádatelia začínali v Čertovej jaskyni, zhotovili prvú dokumentáciu Zlatej diery a zistili, že táto jaskyňa sa po 120 metroch končí jazerom. Preskúmali Medvediu jaskyňu, po šiestich rokoch výskumu objavili až trojmetrové stalagmity v tzv. Sieni slovenských jaskyniarov. „Okrem nich sme našli veľké množstvo kostí jaskynného medveďa, od niekoľkomesačných mláďat až po 600 kilogramov vážiace dospelé medvede," spomína J. Tulis.
Objavovateľskú dráhu zakončili autori zaujímavou publikáciou. Počet známych jaskýň v Slovenskom raji však podľa L. Novotného ešte nie je konečný. „Sú tu neobjavené jaskyne, vieme, kde sú, len ich treba objaviť. Je to výzva pre mladých," uzatvára jaskyniar.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.