miesta ich posledného odpočinku, no spravidla narazili na problém. Cintoríny sú často zdevastované a písomné záznamy v archívoch nekompleté.
Tento fakt bol spúšťacím mechanizmom na to, aby Regionálna rozvojová agentúra (RRA) vo Svidníku pripravila projekt. Boli úspešní a pri vydaní publikácie, ktorú autori nazvali Prvá svetová vojna -pozabudnuté cintoríny ich podporila Karpatská nadácia."Pri putovaní po cintorínoch v Haliči sme boli prekvapení, akú pozornosť a úctu venujú v Poľskej republike obnove a konzervácii kultúrnych pamiatok na cintorínoch. Na Slovensku sú cintoríny z prvej svetovej vojny takmer zabudnuté a ich stav nie je veľmi dobrý. Pôvodne boli všetky cintoríny ohradené a na hroboch boli osadené kríže, boli tam tabuľky s nadpismi o počte pochovaných vojakov a s uvedením ich národnosti. Dnes sú tieto cintoríny poväčšine zabudnuté a v teréne ich dokážeme ťažko identifikovať," uviedol v tejto súvislosti riaditeľa RRA Miron Mikita.
Myšlienku podporil aj vedecký pracovník Vojenského múzea vo Svidníku Igor Slepcov, ktorý sa zaoberá problematikou bojov vo Východných Karpatoch v období prvej svetovej vojny už niekoľko rokov. Výskumom získal bohatú dokumentáciu o jej priebehu na východe Slovenska a tá sa teraz pretavila do publikácie. Zároveň je aj akýmsi informačným východiskom pre starostov obcí, aby využili možnosť príspevku z Ministerstva vnútra SR a vojenské cintoríny v svojich obciach postupne upravovali. Miron Mikita neskrýval želanie, aby sa samosprávy k vojenským cintorínom zachovali rovnako korektne ako v susednom Poľsku.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.