(RZP) boj o získanie pracoviska do vlastnej správy. Podľa ministerstva zdravotníctva je totiž najvhodnejším kandidátom namiesto doterajšieho poskytovateľa - Ľubovnianskej nemocnice - popradská eseročka Emergency Medical Service (EMS).
Ministerstvo zdravotníctva vyňalo RZP-čky na celom Slovensku z pôsobenia nemocníc a vypísalo na ne výberové konanie. V niektorých (napríklad v Spišskej Novej Vsi, Brezne, Piešťanoch a inde) vyšiel ako víťaz doterajší poskytovateľ, v iných, ako je Ľubovnianska nemocnica, súkromná spoločnosť. "Sme až druhí v poradí a preto nedostaneme licenciu na prevádzkovanie rýchlej zdravotnej pomoci. Jedným zo všeobecných zdôvodnení, ktoré sa netýkajú len nás, je skutočnosť, že nemocnice si zvyknú z rozpočtu na RZP-čky kryť vlastné dlhy. U nás to nehrozí, my máme novú technológiu aj dobrý personálny potenciál," uviedol na obranu Ľubovnianskej nemocnice jej riaditeľ Peter Bizovský.
Okrem iného si myslí, že majú lepšiu techniku ako víťazná spoločnosť, ktorej by ju po prípadnom potvrdení výsledkov, ktoré chcú zvrátiť, oddelimitovali spolu so zdravotníckym personálom. "Myslím, že je logické, že v tomto by nás mal víťaz výberového konania tromfnúť a nie naopak. Chceme preto vedieť, v čom boli lepší a aké boli dôvody takéhoto rozhodnutia. Takisto máme minimálne morálne právo na rýchlu zdravotnú službu, nakoľko sme ju vytvárali v časoch, keď bola absolútne neziskovým pracoviskom," povedal Bizovský. Ľubovnianska nemocnica požiadala podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám o nahliadnutie do materiálov.
Hlavnými dôvodmi na bitku o RZP je finančne zaujímavá dotácia z ministerstva zdravotníctva na takúto činnosť. Podľa našich informácií prináša poskytovanie takejto služby priemerný mesačný zisk 600-tisíc korún. "Okrem toho sa obávame, aby nám nevyvážali pacientov preč z okresu, aj keď sme dostali predbežný prísľub, že to tak nebude," uviedol Bizovský.
Podľa konateľa spoločnosti Emergency Medical Service Jána Hencela je ich devízou predovšetkým viac erudovaného zdravotníckeho personálu a väčší počet vybavených sanitných vozidiel, s ktorým budú zachraňovať životy v rámci RZP, z čoho vyplýva väčšia zálohovateľnosť v prípade náhlych výpadkov záchranných vozidiel (napríklad pri dopravných nehodách). Na našu otázku, či požiadajú v tomto smere o pomoc aj Ľubovniansku nemocnicu, povedal: "My sme o žiadnu pomoc nežiadali. Zatiaľ sme jednali o prípadnej spolupráci." Zároveň zdôraznil, že celá verejná súťaž je ešte v štádiu správneho konania.
Na ministerstve zdravotníctva postúpili materiály z výberového konania na právne oddelenie, ktoré bude ďalej skúmať výsledky. "Je to štandardný postup. Právny odbor môže spochybniť terajšie výsledky a prehodnotiť rozhodnutie. Teoreticky môže nakoniec vyjsť zo súťaže druhý ako prvý," povedala nám Rút Geržová z komunikačného odboru MZ.
Definitívny prevádzkovateľ RZP v okrese Stará Ľubovňa bude známy najskôr do konca tohto roka. Vedenie Ľubovnianskej nemocnice plánuje využiť všetky právne kroky, aby komisiu presvedčilo vo svoj prospech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.