bremenom na pleciach mesta. Za rok 2003 a 2004 tu vznikli dlhy vo výške 58 miliónov korún. Ide o istinu a úroky z omeškania. Mesto by rado nemocnicu predalo, ani na poslednom mestskom zastupiteľstve sa však volení predstavitelia mesta nedohodli, komu a za koľko.
Od vlaňajšieho decembra má nemocnicu v prenájme nezisková organizácia Pro Vitae, predsedom správnej rady bol nebohý exminister Ľubomír Javorský. Má záujem aj o kúpu, predmetom sváru je však cena. Podľa odhadu súdneho znalca hodnota nemocnice je viac ako 100 miliónov korún. Poslanci sú za predaj len vtedy, ak kúpna cena neklesne pod výšku dlhu. Nemocnica má zarúbanú sekeru vo výške 32 miliónov korún. Úroky z omeškania predstavujú 26 miliónov korún. Zástupkyne Pro Vitae na zastupiteľstve uviedli svoju ponuku, a to 32 miliónov korún. Poslanci sa však pýtali, z čoho mesto uhradí taký veľký záväzok vo výške 26 miliónov korún.
"Ak máte súdnosť, tak nehlasujte za predaj nemocnice. Myslím si, že už stačilo rozdávanie gelnického majetku cudzím. Občanom sme sľúbili, že majetok budeme zveľaďovať a my ho naopak zmenšujeme. Pro Vitae má nemocnicu v nájme za neuveriteľných 100-tisíc korún ročne. Pritom mesto ako vlastník platí daň z nehnuteľnosti viac ako 100-tisíc korún," uviedol poslanec Ing. Peter Varga (NEKA), ktorý vzápätí navrhol, aby mesto zrušilo nájomnú zmluvu a radšej hľadalo peniaze na uhradenie dlhov. Opačný názor mal MUDr. Marián Hudák (KDH). "Poznám prípad, keď samospráva predala nemocnicu za symbolickú korunu. Koľkokrát bývalé vedenie gelnickej nemocnice žiadalo mesto, aby finančne prispelo na prevádzku, ale márne," prispel M. Hudák svojím názorom do diskusie.
Mestskému zastupiteľstvu sa najviac pozdávalo riešenie, ktoré navrhol mestský právnik JUDr. Ján Marcinko. Podľa jeho názoru by mesto malo rokovať s najväčšími veriteľmi o odpustení úrokov z omeškania. Sociálna poisťovňa si nárokuje ako úroky 16 miliónov korún a Spoločná zdravotná poisťovňa zase 8,5 milióna korún.
Z radov poslancov sa síce ozývali rôzne diskusné príspevky mnohokrát emotívne či komicky ladené, v podstate však volení predstavitelia mesta by boli aj za predaj, ale s tým, že mesto bude mať čistý účet. "Nemocnicu treba predať, ale tak, že mestský rozpočet nebude zaťažený," povedal hlavný kontrolór Mgr. Štefan Michalov. "Nemocnica má regionálny charakter, predajme ju, ale nie za cenu, že nám exekútor kvôli úrokom z omeškania siahne napríklad na mestské lesy," prispel názorom do diskusie Ing. Ján Blaškovan (Smer). "Ak nám neodpustia penále, tak potom vyrúbeme gelnický les?" pýtal sa Emil Pieger (KSS).
Krátko nato, ako poslanci rokovali o predaji nemocnice, vláda SR rozhodla, že nemocnice budú oddĺžené. Hovorca ministerstva zdravotníctva Karol Farkašovský uviedol: "Vláda v stredu rozhodla, že spoločnosť Veriteľ vysporiada záväzky zdravotníckych zariadení, ktoré boli delimitované na mestá, obce a VÚC, voči Sociálnej poisťovni. Ide o oddĺženie ku koncu roka 2004. Za záväzky, ktoré vznikli po 1. januári 2005, ručia nemocnice alebo ich zriaďovatelia vlastným majetkom."
K tejto aktuálnej zmene sa gelnická primátorka Anna Nemčíková (KDH) odmietla vyjadriť. "Kým to nebudeme mať čierne na bielom, že ide aj o našu nemocnicu, všetko je po starom. Rokovala som už so Sociálnou poisťovňou o odpustení úrokov z omeškania," povedala pre KORZÁR gelnická primátorka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.