že mu v ňom chýba mapka, kde budú stáť kontajnery na separovaný zber. Pozastavil sa aj nad tým, že je zákazané spaľovanie biologického odpadu. "Ak si niekto na svojom dvore opečie slaninu a použije k tomu konáre, je toto zakázané?" pýtal sa.
Vedúci odboru životného prostredia mestského úradu Ján Grega mu odpovedal, že zákon nerieši, ktoré konáre sa dajú spáliť v krbe a ktoré nie. Problémom je pri takomto spaľovaní zadymenie.
Od poslancov odznela aj požiadavka, aby mali občania pri zapojení do separovania úľavu. Stanislav Kahanec žiadal pre nich konkrétnu motiváciu. Pripomienky mal aj poslanec František Čižmár, podotkol, že pristavovať dva razy veľkoobjemové kontajnery pre nadrozmerný odpad je málo. Potom podľa neho vznikajú čierne skládky, ako je to pri čistiacej stanici v Nižnej Šebastovej.
V záverečnom uznesení poslancov sa okrem schválenia VZN o odpadoch objavila aj požiadavka na motivovanie občanov, ktorí ho budú separovať. Podmienky, ako to robiť, zatiaľ bez toho, aby sa znižovali poplatky, majú vymyslieť Technické služby.
V roku 2006 budú Prešovčania za odpad platiť o dvadsať korún viac. Prvá a druhá osoba v domácnosti zaplatí 500 korún, tretia i štvrtá 450 a piata aj ďalšie 190 Sk.
(meš)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.