katastrofálne komunikácie v Rožňavskom okrese. Traja z deviatich vodičov si zničili autá len kvôli tomu, že cesty boli plné dier. V policajných štatistikách sú príčinou týchto havárií závady na komunikácii. Nie je pritom špecifikované, či išlo o štátnu alebo miestnu komunikáciu. Na tých, ktoré patria do Správy ciest KSK, správy a údržby v Rožňave, sa už minulý týždeň začali opravy. Ide o Štítnickú a Šafárikovu ulicu.
"Netešíme sa situácii na cestách, ale odmietam tvrdenia, že nič nerobíme. Len sme čakali, kým prestane pršať. Od minulotýždňovej stredy bolo vonku niekoľko skupín cestárov, ktorí opravovali výtlky," hovorí riaditeľ správy Daniel Poliačik.
Najhoršie na tom bola cesta medzi Plešivcom a Košicami a medzi Rožňavou a Dobšinskou Ľadovou Jaskyňou. Ďalší úsek na Soroške, nad Lipovníkom, vyzeral tak, že na ceste bola diera na diere. "Všetky sme opravili dostupnými technológiami. Ale všetko je to len dočasné riešenie. Napríklad výplne, ktoré sme dali pred mesiacom, nám za dva týždne vyhodilo von. Táto zima je veľmi nepriaznivá. Teploty vzduchu od mínus dva do plus dva sú pre cesty najhoršie. Ešte viac škody narobí soľ, ktorou určité časti posypávame," dodáva D. Poliačik.
Vzhľadom na stavbu ciest už teraz vie, že k zapchatým výtlkom sa o pár týždňov cestári znovu vrátia. Tie úseky, ktoré nie sú v mestách a dedinách opravené, môžu narobiť vodičom ešte veľa škody. Na jedno auto sa rátajú na tisícky korún. Podľa rožňavského automechanika trpia hlavne podvozky, ramená, tlmiče, disky a pneumatiky. Pravdou však je, že domáci ostávajú zväčša takýchto nehôd ušetrení. Presne vedia, kde sa ktorá diera v ceste nachádza a radšej ju obídu. Cudzí vodiči však „parkujú" v kráteroch oveľa častejšie.
Doplatiť na túto situáciu môžu nielen vodiči, ale v konečnom dôsledku aj správcovia ciest, či už sú to mestá, alebo obce. Napríklad mesto Rožňava muselo vyplatiť istému právnikovi škodu spôsobenú závadou na ceste. Tento vodič totiž v lete vhupol do otvorenej jamy a poškodil si podvozok vozidla. "Keď vedia vodiči dokázať, že havária je kvôli diere na ceste a že teda ich škodu zavinilo mesto, ťažko sa proti tomu brániť a ani by sme to nerobili. Čo sa pamätám, tak len jeden taký prípad sme riešili," hovorí primátor mesta František Kardoš.
Vodiči, volajte aj políciu!
Bratislava - Podľa hovorkyne poisťovne Allianz - Slovenská poisťovňa Lucie Muthovej majú vodiči niekoľko možností. "Ku havárii musia zavolať policajtov. Ak majú uzatvorenú havarijnú poistku, škodu si uplatnia z nej. Ak nie, uplatnia si ju u správcu ciest, ktorému treba nehodu nahlásiť. Otázne je, či je správca cesty poistený. Ak nie je, ľudia si škodu môžu vymáhať v občianskoprávnom konaní, čo je však zložitejšie. Každý rok máme takýchto prípadov veľa".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.