veľvyslanectvo v Bratislave.
Vernisáže sa zúčastnila aj veľvyslankyňa Nórskeho kráľovstva Brit Lovseth. V úvodnom príhovore povedala: "Som veľmi rada, že môžem byť dnes v Prešove pri príležitosti otvorenia výstavy skla a keramiky. Mám radosť, že po Bratislave je Prešov prvým mestom na Slovensku, kam táto výstava poputovala. Tieto výtvarné diela sme vystavovali v mnohých hlavných mestách," uviedla veľvyslankyňa. Videli ju návštevníci v New Yorku, Tokiu, Pekingu, Sydney či Reykjavíku. Vyjadrila potešenie nad tým, že sa jej túto expozíciu podarilo priniesť nielen do Bratislavy, ale aj do Prešova. "Dúfam, že sa tunajším návštevníkov bude páčiť tento výber moderných diel od súčasných autorov rovnako keramických či zo skla." Veľvyslankyňa očakáva, že sa na výstavu príde pozrieť najmä veľa mladých ľudí.
Myslí si, že organizácia takejto výstavy by nebola možná bez vynikajúcej spolupráce s múzeom a najmä s jeho hlavnými predstaviteľmi. "Som presvedčená, že to je začiatkom plodnej spolupráce medzi Nórskom a Slovenskom a najmä medzi Nórskom a Prešovom," dodala B. Lovseth, ktorá je prvou nórskou veľvyslankyňou žijúcou na Slovensku. Zmyslom výstavy bolo ponúknuť ukážku moderného umenia spolu 16 autorov - mladých aj už uznávaných. Vo svetových metropolách mala veľký úspech.
"Prezentované predmety predstavujú širokú paletu voľnej tvorby až po úžitkové umenie: plastiky, obrazy, vázy, čajové či vínové súpravy. Medzi šestnástimi keramikármi a ôsmimi sklármi sa predstavujú už známi umelci i vychádzajúce mladé talenty," uviedla riaditeľka Krajského múzea v Prešove Božena Tomášová. V obidvoch prípadoch nadväzujú na staré remeselnícke tradície, pričom si uchovávajú svojský štýl a originalitu. Upútajú technológie spracovania číreho skla, do ktorého sa prostredníctvom digitálnej fotografie prenášajú rôzne dôvtipné prvky, rovnako ako porcelánové figúrky škriatkov vzhľadom pripomínajúce počítačových "smajlíkov". Nevšedné sú tiež porcelánové obrazy, v ktorých sú zobrazené rôzne výjavy inšpirované kickboxom a skateboardovou kultúrou.
Mnohostranné využitie hliny dovoľuje nórskym umelcom vyniknúť ich tvorivej fantázii. "Dominuje farebná pestrosť, nápaditosť s motívmi nórskej mytológie, dôraz na eleganciu línii a tvarov, povrchovú úpravu, textovanie, ornamenty a farby," dodala B. Tomášová.
Opýtali sme sa aj návštevníkov výstavy na ich dojem z vystavených výtvarných diel. Výtvarníčka Anna Simková (na snímke) nám povedala:"Páči sa mi. Prišla som si na svoje. Všeobecne mám rada sklo a farebnosť. V týchto dielach je to skĺbené. Je tu aj farba, aj krásne, čisté sklo a pekná keramike. Všetko to, čo mám rada a čo mi pohladilo dušu."
Výstava potrvá do 20. februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.