výnimočná, že len potvrdzuje nepísané pravidlo výnimiek.) Prirodzené je za všetko platiť, či už finančnou alebo inou protihodnotou. Všetci to dobre vedia a preto od nikoho nič zadarmo ani neočakávajú. Napriek tomu sa mnohé produkty na trhu predávajú práva vďaka nápisom s týmto zázračným slovíčkom. Lebo aj keď tomu už nikto neverí, čokoľvek zabalené do obalu s označením „zadarmo" sa dobre a rýchlo predáva.
Cestou domov som vo vlaku našla leták švédskej kozmetiky, ktorá pri príležitosti 25. výročia svojho vzniku ponúkala mimoriadne výhodnú ponuku. Za necelých dvesto korún dávala novým zákazníkom možnosť objednať si výrobky v hodnote takmer trojnásobnej hodnoty. Ponuka bola v letáku niekoľkokrát zopakovaná, až mal človek chuť uveriť, že to myslia vážne. Ale keďže nešlo o charitatívnu organizáciu, bolo na skvelej ponuke tejto spoločnosti predsa len čosi podozrivé - to „takmer zadarmo". Háčik s návnadou, na ktorý sa mal zákazník chytiť, bol skrytý v zmluvných podmienkach. V prípade objednávky tejto výnimočne skvelej ponuky ste sa automaticky zaviazali objednať si minimálne jeden výrobok z každého z ôsmich katalógov, ktoré vám láskavo (a opäť celkom zadarmo) firma počas nasledujúceho roka doručí. Ak si svoju povinnosť nesplníte, spoločnosť vám ochotne zarezervuje a zašle akýsi balíček, ktorý ste povinný prebrať a zaplatiť. (Snáď ešte treba podotknúť, že ide o výrobky, ktorých ceny sa pohybujú v stovkách až tisíckach korún.)
Po prelistovaní letáku mi v prvom momente napadlo, že táto firma asi nepatrí medzi obzvlášť úspešné, ale pravdepodobne som sa mýlila. Po právnej stránke akiste šikovne zoštylizované klamstvo si popri lákavej ponuke nevšimne každý. Ak sa navyše dostanete do pazúrov nejakému narýchlo vytrénovanému „obchodnému zástupcovi", ktorý vás zasype množstvom „takmer zadarmo" výrobkov a spŕškou prázdnych, ale uchu „ľúbivých" fráz, ľahko svojím elegantným podpisom dáte tejto či inej firme súhlas na legálne a svojím spôsobom nedobrovoľné vykrádanie vašej peňaženky v priebehu nasledujúceho roka (teda doby, počas ktorej vám budú posielať tie svoje katalógy).
U nás ešte stále neplatí zákon, podľa ktorého by ste sa mohli súdiť s niekým za to, že vás pri podpise zmluvy zámerne (i keď šikovne kľučkujúc v zákrutách paragrafov) klamal. Mimochodom, vzhľadom na ceny výrobkov sa dá predpokladať, že suma, ktorú by ste spoločnosti v prípade neprebratia zásielok boli koncom roka dlžní, presiahne výšku minimálnej mzdy. Spoliehať sa na to, že sa z toho nakoniec beztrestne vyvlečiete, by bolo minimálne neprezieravé, keďže pri takejto sume sa už spoločnosť môže svojich práv dovolávať na súde - a vy z toho nemáte šancu vyviaznuť, keďže ste raz čosi pri preberaní akýchsi „zadarmo" výrobkov podpísali...
V skratke - nič nie je zadarmo. A keď sa vás niekto snaží presvedčiť o opaku, spýtajte sa samých seba, prečo by to robil?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.