tamojší obyvatelia presťahujú," uviedol primátor Prešova Milan Benč.
Mesto zatiaľ ani iné riešenie nemá, lebo problém lokalít pre neprispôsobivých občanov nie je uzatvorený: „Bola ustanovená komisia, ktorá hľadá priestory na umiestnenie prístreškov pre neprispôsobivých občanov. Zatiaľ sa na lokalitách nezhodli." Činnosť tejto komisie nie je ohraničená termínom. „Nie je to jednoduchá záležitosť," poznamenal. Pokiaľ ide o petíciu občanov z ulice Pod Táborom, mesto bude na ňu v zákonnej lehote odpovedať.
Azylový dom Pod Táborom spravuje mestská spoločnosť Prešov Real, s. r. o. Jej konateľ Jozef Kislík o sťažnostiach občanov vie: „Zaregistroval som, že boli aj nejaké prepady, ale k nám na Real sa sťažovať ľudia nechodia." Kapacita azylového domu je 48 osôb. Stav je však prekročený o desať. Celkove tam býva dvanásť rodín. Na nájomnom vlani vybrali 273-tisíc, avšak náklady na údržbu činili až 694-tisíc korún. J. Kislík poukázal na možnosť riešenia. Navrhuje objekt zbúrať a obyvateľov presťahovať do bytov na Starej tehelni po neplatičoch. „Výhodou ľudí z azylového domu je to, že všetci platia," zdôraznil. Pri takomto prístupe by však mestské zastupiteľstvo muselo zmeniť smernicu o obsadzovaní bytov na Starej tehelni žrebovaním.
J. Kislík si už bol pozrieť unimobunky pre nové ubytovanie obyvateľov azylového domu: „Stálo by to 10 miliónov korún. Teda desať miliónov korún by išlo pre dvanásť rodín." Ako obyvateľ Sekčova vyslovil Kislík obavu, že keď sa zariadenie dočasného charakteru Pod Táborom postaví, tak tam bude stáť ďalších dvadsať rokov. A jeho kapacita sa zdvojnásobí.
Autor: meš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.