prírodné, historické rarity, možnosti ubytovania, využívania voľného času, relaxu, služieb a všetkého, čo by dokázalo prilákať turistov do tohto kúta Slovenska. A mal úspech.
"Zo skúseností z minulých rokov sme vedeli, že ľudia Gemer poznajú aj v Čechách. Predsa len však niektorých prekvapila zaujímavá Krásnohorská jaskyňa, ktorej prehliadka je netradičná tým, že ju turista musí absolvovať v jaskyniarskom výstroji, traverzovať, liezť," hovorí riaditeľka Turistického informačného centra (TIC) v Rožňave Karin Kohuláková.
"Mňa na žiadne laná nedostanete! Toto by som ja určite nezvládla," razantne odmietla ponuku na traverzovanie v Buzgó, ako jaskyňu domáci prezývajú, návštevníčka veľtrhu. Trvalo chvíľu, kým ju Rožňavčania presvedčili, že prehliadku bez problémov absolvuje aj malé dieťa.
To však už ku gemerskému stánku dorazili VyVolení Tony, Inez, Ľudmila a Šakal. A tiež ostali prekvapení Krásnohorskou jaskyňou "Neďaleko robili charitatívnu finančnú zbierku a zastavili sa aj u nás. O Gemeri majú dobré znalosti, no o Buzgó ešte nepočuli, tak sa o ňu zaujímali viac," hovorí K. Kohuláková. Prezradila, že s VyVolenými sa dohodli na príprave projektu, ktorý by túto jaskyňu spropagoval ešte viac.
Riaditeľka TIC medzitým propagovala Gemer aj tak, že na veľtrhy sa obliekla do vlachovského kroja. Niektorých to lákalo viac, než informácie o možnostiach turistiky. Pýtali sa na tú, ktorú časť kroja a bolo vidieť, že v kultúre sa vyznajú. Gemerčania mali stánok na dobrom mieste. V susedstve čapovali pivo a tak núdza o návštevníkov veru nebola. Našli sa aj takí, ktorí dokonca pochvaľovali náš domácky pôsobiaci drevený stánok a podrobne študovali jeho konštrukciu. "V Gemeri sme ešte neboli, ale počuli sme o ňom a určite sa tam chystáme," povedal nejeden okoloidúci. Vzápätí dostal propagačné materiály, ubytovacie katalógy a na druhý deň už telefonoval, aby si zaistil "flek" na leto.
Rozdali sa všetky niekoľkojazyčné materiály, ktoré mali Gemerčania so sebou. "Ahá, Muránska planina, tú poznám, veď ja som odtiaľ!," zaznelo neraz. "Rodákov z Gemera sa pri nás zastavuje každým rokom viac. Zrejme odtiaľto odchádzajú kvôli práci," hovorí K. Kohuláková.
Kritiku od turistov víta. Avšak teraz zaznela na otváracie hodiny a čakanie na vstupy do kultúrnych pamiatok, na ktoré TIC vplyv nemá, lebo patria pod Ministerstvo kultúry SR.
Len jedno Gemerčanov sklamalo. Falošný bombový poplach v Brne, kvôli ktorému museli na istý čas halu opustiť a keď sa tam vrátili, návštevníkov bolo omnoho menej, než predtým.
"Aká bude letná sezóna, to závisí od počasia. To má veľký vplyv na turistov. Ale záujem o Gemer majú," dodala K. Kohuláková s tým, že na budúci rok možno budú región prezentovať aj v Prahe. Keďže však väčšinu turistov tvoria Maďari, najúspešnejším veľtrhom býva ten budapeštiansky, ktorý bude až marci.
Na príprave veľtrhov sa finančne podieľala Regionálna rozvojová agentúra z Rožňavy, podnikatelia, Mesto Rožňavy, Dobšiná, Mikroregión Dobšiná a ďalšie obce z regiónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.