2006, vrátane prostriedkov na investičnú výstavbu vo výške 14 mil. Sk.
„Ani jedna z týchto kultúrnych organizácií nie je v takej strate, aby sme museli rušiť, meniť, zlučovať či meniť rozpočtové pravidlá," zhodnotila uplynulý rok vedúca odboru kultúry Úradu PSK Eva Arvayová (na snímke).
K vykrytiu strát pomohol kultúrnym organizáciám aj Fond reprodukcie, ktorý spravuje ministerstvo kultúry. Prostriedky z neho mohli využiť aj na vykrytie strát, v PSK tak spravilo 15 organizácií. „Najviac ma teší, že po dlhých rokoch prechádzalo Divadlo Jonáša Záborského rok 2005 bez akejkoľvek straty," uviedla Arvayová. Priznala však, že divadlo „muselo podstúpiť tvrdé reštrikčné opatrenia".
Kým s bývalým ministrom kultúry sa vedúca odboru kultúry nestretla ani raz, s Tóthom už rokovala trikrát. Naposledy o kultúrnom poukaze. Ide o šek, na ktorom sú poukážky 4 krát 50 korún. Tento šek bude distribuovaný všetkým žiakom a učiteľom, ktorí oň prejavia záujem a použitý môže byť ako vstupenka na kultúrne podujatie. Dá sa ním napríklad zaplatiť vstup na divadelné predstavenie, členský poplatok v knižnici, lístok do múzea (ak dosahuje danú hodnotu), a podobne. „Keď budeme mať zozbieraných sto šekov, pošleme ich na ministerstvo kultúry, kde ich budú do dvoch mesiacov preplácať," dodala šéfka odboru kultúry.
O kultúrnych zariadeniach PSK sa vedie dlhší čas diskusia. V minulosti sa hovorilo o tom, či ich nie je veľa, či nie je potrebná ich reorganizácia, zlúčenie, či dokonca rušenie. Na stole bola aj otázka správcovskej spoločnosti pre divadlá a iné návrhy. Bude sa niečo meniť oproti minulému roku? „Uvidíme, čo táto komisia vymyslí," reagovala na našu otázku Eva Arvayová narážajúc na to, že kultúrna komisia začala po regionálnych voľbách pracovať v novom zložení. „Názor Úradu PSK môže byť iný. Všetky organizácie robia tak, aby si to svoje miesto na poli kultúry vedeli obhájiť." Podľa Arvayovej ide jednotlivým kultúrnym organizáciám doslova o krk: „Robia tak, aby nemal nikto dôvod pochybovať o tom, že či má tá-ktorá organizácia svoj význam."
Možno očakávať, že znovu vyvstane otázka prenájmov. Napríklad Divadlo Alexandra Duchnoviča sídli v priestoroch Katolíckeho kruhu, za ktoré musí platiť už 720-tisíc ročne. Finančne nákladné sú aj dane v niektorých mestách. Také DJZ zaplatí na dani z nehnuteľností 380-tisíc korún. „Máme mestá, ktoré nám odpustili prenájmy," podotkla E. Arvayová a ako príklad uviedla Hornozemplínsku knižnicu vo Vranove nad Topľou. Ušetrenie financií sa podľa jej slov odzrkladlilo na zvýšenej kvalite knižnice, aj na tom, že ako prvá verejnoprávna knižnica zaviedla systém Virtua.
Jedným z kultúrnych zariadení, o ktorých sa hovorilo, že by mohli byť pridružené k iným, ak nie priamo zrušené, sú osvety. Podľa Evy Arvayovej sa však práve z dôvodu zvýšeného tlaku v posledných rokoch osvetové strediská rozbehli. „Metodickým pôsobením sa miestna kultúra dostáva čoraz viac do povedomia ľudí."
Tieto slová sa podľa Arvayovej dajú vydokladovať aj číslami. Napríklad pri podujatí Krása životu stúpol počet účinkujúcich z 300 na 462. Stúpa počet festivalov a ďalších produkcií, vznikajú nové súbory, divadelné, folklórne a iné. „Svedčí to o tom, že osvetári robia. Klobúk dole pred nimi," dodala Eva Arvayová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z celého spišského a gemerského regiónu nájdete na Korzári Spiš a Gemer.